“Memlekete laikliği, eşitliği, özgürlüğü barışı biz getireceğiz”

Pt, 12/03/2018 - 23:22
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Ankara’da 22 Şubat’ta gözaltına alınan, aralarında Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş’ın da bulunduğu 7 Halkevleri üyesi ve Öğrenci Kolektifleri’nden 4 üniversiteli savcılık ifadeleri için götürüldükleri Ankara Adliyesi'nden serbest bırakıldı. 11 kişinin savcılık ifadeleri sürerken Ankara Adliyesi önüne ve adliye içerisine dayanışma için  yüzlerce kişi geldi. Gözaltı süreci boyunca ise Halkevleri Genel Merkezi başta olmak üzere Halkevi şubelerine kurumlar ve onlarca kişi dayanışma ziyaretlerinde bulundu. Ankara'da ki gözaltıların serbest bırakılmasının ardından Antalya'da gözaltında bulunan Halkevleri MYK üyesi Kutay Meriç de serbest bırakıldı.

“Memlekete laikliği, eşitliği, özgürlüğü barışı biz getireceğiz”

Ankara Adliyesi önünde açıklama yapan Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş “Buradan bir kez daha söz veriyoruz, bu memlekete laikliği, eşitliği, özgürlüğü barışı biz getireceğiz” dedi.

Aktaş’ın konuşmasının tamamı şöyle:

Buradan bir kez daha söz veriyoruz, bu memlekete laikliği, eşitliği, özgürlüğü barışı biz getireceğiz. Bu topraklarda yaşayan herkes için; börtüsüyle böceğiyle dünya üzerinde yaşayan bütün halklar için özgürlüğü biz inşa edeceğiz. Bizler 86 yıllık bu mücadelede bu halkın çıkarları için mücadele ettik. Bizim ne koltuklarda ne makamlarda ne de herhangi bir kişisel çıkarda gözümüz olmadı. Bizim tek bir çıkarımız var o da halkın çıkarı. Ve bizler bu halk için mücadele etmeye devam edeceğiz. Halkın içinde, halkla birlikte halkın hakları için mücadelemizi büyütmek için şimdi buradan yola çıkıyoruz. Eğitim bilimsel ve laik hale getirilene kadar, bu memleketteki HES’ler, termik santraller durdurulana kadar, kadınlar özgür oluncaya kadar Halkevleri’nin mücadelesi de devam edecek. Biz ancak ve ancak halkın içerisinde halkın örgütü olduğumuz zaman meşru oluruz ve bunu tarih ispatlıyor. 12 Mart’tan 12 Eylül’lerden bütün gerici iktidarların karşısında laikliğin ve demokrasinin bayrağını taşıyan Halkevciler bugün bu bayrağı daha da yükseltecekler.

Bir hafta boyunca gözaltına alındığımızdan beri bizlere destek olan, bir hafta boyunca gözaltıların serbest bırakılması için aynı zamanda dışarıda mücadele eden tüm arkadaşlarımıza da teşekkür ediyoruz. Bu mücadeleyi elbette ki dayanışmayla dışarıda da devam ettireceğiz.

Bizim önümüze 2019 diye bir süreç koydular. İstiyorlar ki biat edelim, istiyorlar ki tebaa olalım. Bilmiyorlar, Halkevleri ümmetlikten yurttaşlığa geçişin mücadelesidir. Halkevleri aydınlık bir gelecektir. Biz kimsenin tebaası olmayacağız. Bizler bu ülkedeki tek tek herkes özgürleşinceye kadar, düşüncelerini özgürce ifade edebilmesi için halkın haber alma hakkına da sahip çıkacağız, bunun için sosyal medyayı da kullanacağız, sokakta eylem de yapacağız, ne gerekiyorsa onu yapacağız. Çünkü bunu en iyi Halkevciler bilir. Yolumuz açık olsun.

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün hazırladığı dosyaya göre Halkevleri; Halkevleri Genel Kurulu’nda Tayyip Erdoğan’ı “diktatör” olarak göstererek 2019’a giden süreçte “durdurmayı amaçlamak” ve bunun için “direniş hareketi” planlamakla suçlanıyor.

Afrin savaşının 2019’a yönelik bir hamle olduğunu belirterek “Bu savaş diktatörlüğü inşa savaşıdır, durduralım” demek, “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” dediği için hedef alınan TTB’ye destek açıklamak da Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş’a yöneltilen suçlamalar arasında bulunuyor.