Sanatçılar Türkiye Sanat Kurumu'na karşı yürüdü

Ct, 25/05/2013 - 20:40
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

AKP’nin “Türkiye Sanat Kurumu” adıyla devletin sanat kurumlarına dönük gerici-piyasacı son hamlesinin ardından sanatçılar bugün (25 Mayıs Cumartesi) Kültür Sanat Sen’in çağrısıyla Taksim’de bir eylem gerçekleştirdi.  Sanatçılar, “Bu ucube yapı kesinlikle kabul edilemez. Halkın ucuz ve nitelikli sanat hakkı gasp edilemez” dedi

AKP’nin “Türkiye Sanat Kurumu” adıyla devletin sanat kurumlarına dönük gerici-piyasacı son hamlesinin ardından sanatçılar bugün (25 Mayıs Cumartesi) Kültür Sanat Sen’in çağrısıyla Taksim’de bir eylem gerçekleştirdi.  Saat 13.00’da Taksim Meydanı’nda buluşan sanatçıların önü 1 Mayıs sonrası Taksim’de yapılan her eylemde olduğu gibi TOMA ve polislerce kesildi ve Galatasaray Lisesi önüne yürünmesine izin verilmedi.

Sanatçılar, Taksim Meydanı’ndan AKM (Atatürk Kültür Merkezi) önüne yürüdü. Yürüyüş boyunca sık sık “AKP elini sanattan çek”, “Sanat kurumları kapatılamaz”, “Savaşa değil, sanata bütçe”, “Karanlığa karşı yaşasın sanat” sloganları atıldı.

AKM önüne gelindiğinde Kültür Sanat Sen Başkanı Yavuz Demirkaya basın açıklamasını okudu. Demirkaya, “AKP hükümeti, tüm kamu hizmetlerinde olduğu gibi, bir süredir siyasi ve ideolojik baskılarla yeniden biçimlendirmeye çalıştığı kültür ve sanatı ticarileştirmek,kültür sanat kurumlarının toplumsal özünü ortadan kaldırmak istemektedir. 657’de yapılması düşünülen değişikliklerle, kamuya özel sektörden CEO tarzı yönetici atanabilmesinin sağlanması, üst düzey devlet memurlarının iktidarlar gelip gitmesi için düzenlemeler yapılması hedeflenmektedir. AKP’nin yapmak istediği ‘hükümet memurları’ yaratmaktır. Bir benzeri ise sanat kurumlarında yapılmak istenmektedir.Bu yasa taslağı sanat kurumlarını yok etmeyi amaçlamaktadır. Yerine getirilmesi düşünülen ucube yapı kesinlikle kabul edilemez. Halkın ucuz ve nitelikli sanat hakkı kesinlikle gasp edilemez” dedi.

Sanatçıların da yaptığı konuşmaların ardından eylem sona erdi.

Eyleme farklı illerden gelen Devlet Tiyatroları, İŞTİSAN (İstanbul Şehir Tiyatroları Sanatçıları Derneği), Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Sanatçılar Girişimi ve Halkevleri de destek verdi.