Kazım dünyada bir yerden sesleniyor

Mahmut Hamsici | Pt, 25/12/2006 - 02:00
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Hopa'nın şair ceketli çocuğu Kazım Koyuncu'nun üçüncü solo albümü 'Dünyada Bir Yerdeyim' bu hafta müzik marketlerde yerini alıyor. Albümde Koyuncu'nun ilk kez gün ışığına çıkan 12 parçası bulunuyor. Halkevleri'nin çıkardığı albümün geliri, Koyuncu'yu geleceğe taşımak için harcanacak.

"Her şeye rağmen bu yeryüzünde şarkılar söyledik. Teşekkürler dünya." Böyle demişti Hopa'nın şair ceketli çocuğu, geçen yıl bu dünyadan göçüp gitmeden önce... O dünyaya teşekkür etmişti ya, aslında dünya onun şarkıları ve varlığıyla daha az kötü bir yere dönüştüğü için Kazım'a ne kadar teşekkür etse azdı. Ve vefa sadece İstanbul'da bir semt ismi değildi. 'Vefalılar' Kazım'ın gün ışığına çıkmamış parçalarının birgün onun ismine sadece ticari bir iştahla yaklaşanların eline geçeceğini duyduğunda hemen öne atıldı. Onun kemiklerinin sızlamasına izin verilemezdi. Tavır netti: Eğer şarkılar yayımlanacaksa bunu "Bir müzisyenim, ondan sonra bir Karadenizliyim ama hepsinin ötesinde bir devrimciyim" diyen Kazım'ın değerlerini sürdürenler yapabilirdi. Ve yaptılar da... Kazım Koyuncu'nun yeni albümü Kazım'ın 'dertlerini' iyi bilenlerin çabalarıyla bu hafta müzik marketlere geliyor.
Koyuncu'nun üçüncü solo albümü Halkevleri etiketiyle çıkıyor. İlk görüşte bu duruma bir anlam veremeyenler için hikâye kısaca şöyle... Sanatçının zamanında stüdyo ortamında kaydedilmiş ama ilerideki albümlerde kullanılmak üzere saklanmış şarkıları ailesi tarafından yayımlanmak isteniyor. Bu işe büyük bir Amerikan müzik şirketi talip oluyor. Halkevleri, bu durumdan haberdar olunca, Kazım'ın savunduğu değerlere ters bir durum oluştuğunu düşünüp aileyle konuşuyor. Henüz söz konusu şirketle anlaşma imzalamamış olan Koyuncu ailesi de Halkevleri'yle anlaşıyor. Ve Kazım'ın orkestra arkadaşları, sanatçılar, Anadolu, Seyhan ve Kalan Müzik gibi yerli plak şirketlerinin arasında olduğu birçok kişi ve kurumun desteğiyle albüm hazırlanıyor. Albümle ilgili masraflar ve telif verildikten sonra geriye kalan gelirin tamamının Koyuncu'yu gelecek kuşaklara aktaracak bir projede kullanılacağını hatırlatalım.
Gelelim albüme... Albüm yanında bir kitapçıkla birlikte yayımlanacak. Kitapçıkta Leman Sam'dan Şenol Güneş'e Kazım dostlarının kısa görüşleri, sanatçının biyografisi, fotoğrafları yer alıyor. Albümdeyse 12'si daha önce yayımlanmamış, toplam 16 parça bulunuyor. Bu yeni parçalardan biri kısa bir süredir internet üzerinde en fazla indirilen şarkılardan. 'Hoşça Kal' adlı parçanın bir bölümünün 'Fırtına' adlı dizide yayımlanması ve internete de düşüp büyük ilgi görmesi şarkının albümün en çok sevilen parçalarından olacağının habercisi. Hüzünlendireninden coşturanınan, rock altyapısı hâkim olanından kemençe ve tulumun sözünün geçtiği parçalara farklı tatlar barındırıyor albüm. Diğer yeni parçalar şunlar: 'Yalnızlığı Anla', 'Askıda Yaşamak', 'Le Le Le', 'Anlat Bana', 'Yine Burada', 'Dünyada Bir Yerdeyim', 'Anılar Düştü Peşime', 'Sürgün Başlar', 'Ayrılık Şarkısı', 'Hayat'. Sözlerde Attilâ İlhan, Barış Pirhasan, Kazım Koyuncu, Ali Elver, Bora Ebeoğlu, İlhan Yabantaş, Serkan Tuğ, Arzu Görücü Ceylan, Mehmet Çetin, Tunay Bozyiğit bestelerdeyse Koyuncu, Yabantaş, Tuğ, Hüsamettin Küçük, Bozyiğit, Kemal Sahir Gürel'in imzası var.