İşçi Filmleri Festivali Eskişehir'de: “İşçiler Direniyor, Festival Başlıyor!”

Cu, 28/11/2014 - 18:24
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Ülkenin dört bir yanında düzenlenen İşçi Filmleri Festivali Eskişehir programının duyurusu için Festival Komitesince Isı Cihazları Fabrikası’nda basın açıklaması yapıldı. Festival komitesi adına Kristal-İş Sendika Eskişehir Şube Başkanı Erdal Akyazı yaptığı açıklamada Hak arama mücadelelerinin bile imkânsız hale getirildiği günümüzde devlet terörü, kadın cinayetleri, işçi cinayetleri ve doğa talanı hız kesmeksizin artığı, bununla birlikte ülkenin her bir köşesinde de direnişlerin büyüdüğünü belirtti.
Yapılan basın açıklamasında Eskişehir’de 9. İşçi Filmleri Festivali Komitesi olarak festivalin ruhuna yaraşır bir şekilde ICF işçilerinin direnişini selamlayarak başlamak istendiği ve bütün direnişleri birleştirmek gerektiği söylendi.
13 işçinin 114 gündür devam eden direnişlerinin festival gazetesinde yapılan röportajlara yer verildiği belirtildi. Büyükşehir Belediyesi, Tepebaşı Belediyesi ve Odunpazarı Belediyesi tarafından desteklenen festivalde 17 merkezde 82 filmin ücretsiz olarak gösterileceği vurgulandı.
Festivalin Eskişehir Düzenleme Komitesi’nde bu yıl DİSK, KESK, Kristal-İŞ, Türk Harb-İŞ Eskişehir Şubesi, Tez Koop-İŞ, ESMMMO, Türkiye Maden-İŞ, TMMOB İKK ve Halkevleri yer alıyor.
Dokuzuncusu düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin Açılış Töreni 12 Aralık Cuma Saat 16.30'da Kanatlı AVM önünden Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi'ne yapılacak festival yürüyüşü ile başlayacak.