Eskişehir'de İşçi Filmleri Festivali 4. gününde

Sa, 16/12/2014 - 13:58
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

İşçi Filmleri Festivali Eskişehir’de 9. yılında Eskişehir’in her yerinde. İlk gösteriminden bugüne her yıl gösterim salonlarını ve izleyici sayısını arttıran festival dördüncü gününde aynı anda 5 salonda gösterimlerle devam etti. Fabrikalardan düğün salonlarına, okul amfilerinden kültür merkezlerine, mahallelerden Halkevlerine kadar işçi sınıfının film halleri Eskişehirlilerle buluşuyor.

Benim Çocuğum Film Söyleşisi

Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde bütün gün film gösterimleri devam etti. Benim Çocuğum film gösteriminin ardından LİSTAG Aileleri ve Kaos GL’nin katılımıyla bir söyleşi gerçekleştirildi. Yoğun katılımın olduğu söyleşide ailelerin örgütlenmesinin LGBTİ bireylerin örgütlenmesinin önünü açtığı ve ailelerin çocuklarına cesaret verdiği konuşuldu.

Festival Esentepe Mahallesi’nde çocuklarla buluştu

Esentepe Çocuk Sanat Merkezi’nde Kent ve Çocuk Filmleri gösteriminin yanı sıra büyüklere de kısa film gösterimleri yapıldı. Festivalin coşkusu Esentepe Mahallesi’nde de hissedildi.

Yenikent Mahallesi Film Gösterimi

Sinema veya tiyatro salonu, kültür merkezi olmayan Yenikentliler film festivaliyle bir düğün salonunda buluştu. Yaklaşık 30 kişinin izlediği filmler büyük beğeni topladı. ‘Külkedisi Değiliz’, ‘İşçi Sınıfının Süleymanı: Süleyman Üstün’, ‘Gönüllü Eğitmenler’ ve ‘ALİ’ filmlerinin gösterildiği salonda izleyiciler bir sonraki sene daha fazla film gösterebilmek için çalışacaklarını belirterek salondan ayrıldılar.

Entil, Hapalki, Tarkon Fabrikalarında Gösterim

Organize Sanayi Bölgesinde Birleşik Metal-İş işçilerinin örgütlü oldukları üç fabrika çalışanları bir araya gelerek “Hacivat ve Karagöz Neden Öldürüldü?” filmini izlediler. Yaklaşık 100 işçinin katıldığı gösterimde Disk Birleşik Metal-İş sendikası çalışanları ikinci kez festival gösterimine katıldılar.

İşçiler, ICF fabrikasında direnen arkadaşlarını festival gazetesi kapağında gördükleri an duygu dolu anlar yaşadılar. Festival süresince 4 farklı fabrikada gösterimlerin yapılacağı duyurusu yapıldı.

Osmangazi Üniversitesi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde ikincisi yapılan İşçi Filmleri Festivali 12.00’de Açılış etkinlikleri ile başladı. İki gün ve iki farklı salonda toplamda 11 film gösterimi şeklinde planlanan festivalin OGÜ ayağının ilk günü yoğun katılım ile gerçekleşti.