İzmir yaşam savunucuları: “Efemçukuru madeni çevreye ve halka zararlıdır, mahkeme kararı uygulansın”

Ankara | Sa, 08/09/2015 - 14:04
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

İzmir’in Menderes ilçesinde bulunan Efemçukuru altın madeni 4 yıldır çevreyi ve yaşamı zehirliyor. Doğa savunucularının açtığı dava ile ÇED izninin iptal edilmesine rağmen maden üretimi hukuksuz bir şekilde devam ediyor.

Doğa ve kent savunucuları, Efemçukuru Altın Madeni İşletmesi’nin doğayı katletmesini protesto etmek için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde bir araya geldi. “Doğaya, yaşamına sahip çık” diyen İzmirliler bakanlıktan mahkeme kararlarının uygulanmasını istedi.

İl müdürlüğü önünde İzmir yaşam savunucuları adına basın açıklamasını Cezmi Tomrukçu okudu. Efemçukuru köyünde temiz su kaynağı bulunduğunu belirten Tomrukçu, altın madeni yüzünden köyün su ihtiyacının tankerlerle karşılandığı ve onlarca hayvanın zehirlenerek öldüğünü belirtti. Açıklamada AKP iktidarı döneminde doğanın talanın en yüksek seviyede olduğu ve toprakların, ormanların sermayenin talanına açıldığı belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde Ege Çevre ve Kültür Platformu ve Çevre Mühendisleri Odası olarak şirket hakkında suç duyurusunda bulunduklarını söyleyen Tomrukçu, şirketin mahkeme kararlarını uygulanmak zorunda olduğunu belirtti. Basın açıklaması “Yaptığınız kentimizin geleceğine ihanet etmektir. Buna izin vermeyeceğiz” denilerek sonlandırıldı. Basın açıklamasının ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne mahkeme kararının uygulanması için başvuruldu.