"Zorunlu din dersleri kaldırılsın" talebi yargıya taşındı

Çar, 22/12/2010 - 15:48
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi bugün (22 Aralık Çarşamba) saat: 11.30’da Ankara Bölge İdare Mahkemeleri önünde basın açıklaması yaparak zorunlu din derslerinin kaldırılmasına yönelik isteklerini mahkemeye taşıdı.

Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi 3 Kasım tarihinde zorunlu din derslerinin kaldırılması için Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe vermişti. 4 Kasım günü Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü anayasanın 24. Maddesini gerekçe göstererek Eğitim Hakkı Meclisi’nin bu dilekçelerini reddetti. Bunun üzerine, 22 Aralık Çarşamba günü Ankara Bölge İdare Mahkemeleri önünde bir araya gelen Eğitim Hakkı Meclisi üyeleri Milli Eğitim Bakanlığı’na ve Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğe karşı dava açtı. Bu davaların burada son bulmayacağını yeni davaların hazırlıklarının sürdüğünü belirten Eğitim Hakkı Meclisi üyeleri, bu sürecin takipçisi olacaklarını bildirdiler.

Basın açıklamasını okuyan Eğitim Hakkı Meclisi üyesi Hamide Yiğit şunları söyledi;

“AKP, iktidara geldiği günden beri demokrasi ve özgürlük sözcüklerini ağzından düşürmemektedir. Oysa 8 yıldır bütün baskıların, zorlamaların, haksızlıkların uygulayıcısıdır.

Bizler halk olarak bu baskıları her gün yaşıyoruz ve itirazlarımızı dinlemiyorlar bildiklerini okumaya devam ediyorlar. Bugün bir kez daha itiraz ediyoruz. Çocuklarımıza zorla kendi dininizi ve mezhebinizi öğretmekten vazgeçin. Zihinsel engellilere dahi din dersi vermeye çalışmaktan vazgeçin. Okulları ticarethaneye çevirmekten vazgeçin. Eğitim ciddi iştir, bir ticaret değildir. Eğitimin başına tüccar kafalı bakan getirmekten vazgeçin. Ucuza, güvencesiz öğretmen çalıştırarak eğitimin niteliğini yükseltemezsiniz. Karın tokluğuna öğretmen çalıştırmaktan vazgeçin. Çocuklarımızı dershanelere yollamak zorunda bıraktınız. Bizleri dershanelere soydurmaktan vazgeçin. Okullar arasında ‘kalite’ farklılığı yaratan sisteminizden vazgeçin. Ulemaya sorarak hayatımızı şekillendirmekten vazgeçin. Okullarda imamlara değil bilim insanlarına ihtiyaç var. Derslere imam sokmaktan vazgeçin.

Eğitim sistemini yapboz oyununa çevirdiniz. Çocuklarımız oyuncak değil. Eğitim sistemini o kadar gericileştirdiniz ki ilkokullara kadar türban sokmayı başardınız. Gericilikten vazgeçin. Tekrar ediyoruz:  çocuklarımıza zorla din dersi vermekten vazgeçin! Bizler Halkevleri şubelerinden veliler olarak eğitim hakkını savunmak için bir araya geldik.

Daha önce Mamak İlçe Milli Eğitime Zorunlu din derslerinin kaldırılması için dilekçe verdik. Parasız, eşit, bilimsel, özgürlükçü eğitim için Milli Eğitim Bakanlığı önüne kendi tavsiye kararlarımızla gittik. “Bu itirazlarımızın devamı gelecek ve taleplerimizde ısrarlıyız “ dedik. Zorunlu din derslerinin kaldırılması için, buradan AKP hükümetini ve Milli Eğitim Bakanlığı’nı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararını uygulamaya çağırıyoruz. Bunun için dava açmaya geldik. Bu davanın takipçisi olacağız.

Çocuklarımıza zorla din dersi öğretemezsiniz. Aksi taktirde bugün dava açmak için buraya gelen bizler, yarın yüzlerce dilekçeyle kapınızda olacağız.

Kamuoyuna, Milli Eğitim Bakanlığı’na ve AKP Hükümeti’ne duyurulur.”