Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi İzmir MEM önünde: Siz yıktınız, biz kuracağız!

Cu, 09/06/2017 - 16:21
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi eğitim öğretim yılının son gününde İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yıl içerisinde okul okul, mahalle mahalle anket yaparak rapor tutan eğitim hakkı savunucuları eğitimde AKP iktidarı boyunca yaşanan yıkımın bu yıl da devam ettiğini belirtitti. Açıklamada sene başında 15 Temmuz sonrası ihraçlarla başlayan yıkımın gerici müdahaleler, Ensar gibi vakıflarla yapılan işbirliği, okulların evet propagandası için kullanılması ile sürdüğü söylendi.

Gelecek sene yapılacak müfredat değişikliği ile gerici ders içeriklerinin yoğunlaşacağı ve bilimsellikten iyice uzak bir eğitimin oluşacağı vurgulanıdı. Öte yandan 2019 için dillendirilen tam güne geçiş içinse okulların fiziksel altyapısının yeterli olmadığı, bunun plansız bir propaganda çalışması olduğu söylendi.

Eğitim Hakkı Meclisi üyeleri parasız, demokratik, bilimsel bir eğitimin ancak okullarda, mahallelerde mücadele ederek kazanılabileceğini belirttiler. Bunu da kendi bulundukları mahallelerde sürdüreceklerini söylediler.

Basın açıklaması alternatif bir eğitim örneği olarak 11 yıldır mahallelerde sürdürülen Halkevleri Yaz Okulu çağrısı ile sona erdi. İzmir’de Halkevleri Yaz Okulu bu sene Konak Gültepe, Çiğli, Buca, Menderes, Narlıdere, Hatay, Menderes olmak üzere yedi farklı ilçede gerçekleştirlecek ve 3 Temmuz’da başlayacak.s