YSK kararı halk iradesine darbedir, faşizm yenilecek halk kazanacak!

Sa, 07/05/2019 - 00:18
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

YSK kararı halk iradesine darbedir, faşizm yenilecek halk kazanacak!

İstanbul’da, Erdoğan-AKP iktidarı ve ittifakı MHP, 31 Mart’ta kaybettikleri seçimleri her türlü tehdit, hukuksuzluk, şantaj ve baskı ile iptal ettirme çabasına girişmiş; YSK ise bugün aldığı kararla bir kez daha iktidarın kuklası olduğunu, hukuka değil Saray’a bağlı olduğunu göstermiştir. YSK’nın kendisi de artık tamamen hukuksuzdur, gayrimeşrudur, aldığı karar hükümsüzdür.

Yaşanan, açıkça YSK eliyle halk iradesine yönelik bir darbedir. Kabul edilemez.

YSK’nın karara gerekçe olarak sandık kurulu başkan ve üyelerinin kamu görevlisi olmamasını göstermesi, bizzat bu kararıyla 24 Haziran seçimlerini de Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığını da “gayrimeşru” ilan ettiği anlamına gelmektedir.  31 Mart İstanbul seçimlerin iptali 24 Haziran’ın da iptalini gerektirir!

Ortada, bu rejimin “sandık” meşruiyetinin kırıntısı kalmamıştır. Halk düşmanlığı, demokrasi düşmanlığı açıkça ortadadır.

YSK’nın aldığı karar sadece 16 milyon İstanbulluyu değil bu ülke topraklarında yaşayan her bir yurttaşı, 82 milyonu ilgilendirmektedir. Bu karara karşı alınan tutum ülkenin bugününü ve yarınını belirleyecektir.

Halk iradesinin gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Milyonların kararını, koltuk ve çıkar derdindeki bir avuç azınlığın yok saymasına izin vermeyeceğiz.

Hesapları tutmayacak, rüzgar ekenler fırtına biçecek.

Kavgamızın şehri İstanbul, onurlu ve özgür bir yaşam isteyen Türkiye halklarını topyekun mücadeleye çağırıyor!

Faşizme karşı omuz omuza mücadeleye!

Haramilerin saltanatı yıkılacak, halk kazanacak!

Halkevleri MYK