Yoldaşlarımızı mücadeleyle dolu bir hayatın içinden sonsuzluğa uğurladık... Anıları mücadelemize ışık tutacak!

Sa, 16/06/2020 - 17:09
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Ömrünü hak mücadelelerine adamış üç arkadaşımızı: Halkevleri GYK üyesi Yusuf Sağlık, Sarıyer Halkevi önceki dönem başkanlarından Ali Pulat ve Tarsus Halkevi Yönetim Kurulu üyemiz ve 10 Ekim gazilerinden Ümit Ender arkadaşımız aramızdan ayrıldı. Üç gün içerisinde peş peşe kaybettiğimiz yoldaşlarımızın ömür boyu sürdürdükleri eşitlik, özgürlük, adalet ve demokrasi mücadeleleri yolumuzda ışık olacak.

9 Haziran tarihinde Sarıyer Halkevi önceki dönem başkanlarımızdan, mücadele arkadaşımız sevgili Ali Pulat’ı son yolculuğuna uğurladık. Aynı gün saat 16.00’da Sarıyer İmam Hüseyin Cemevi’nde kendisini uğurlamak üzere düzenlenen törende bir araya geldik. Uzun süredir kanser tedavisi gören yoldaşımız hayatı boyunca gittiği her yerde mücadelesini sürdürdü. Hayatını kaybetmeden iki gün önce Sarıyer Halkevinde doslarını ziyaret ederek, onlarla son kez bir araya gelmişti.

10 Haziran tarihinde ise Tarsus Halkevi Yönetim Kurulu üyemiz, 10 Ekim gazilerinden Ümit Ender'i kaybettik. 10 Ekim katliamından yaralanan, bedeninde saplı kalan şarapnel parçalarına ve ilerleyen yaşına rağmen emek, demokrasi, barış mücadelesinden geri durmayan Ümit abimizi Tarsus'ta son yolculuğuna uğurladık.

Ali ve Ümit arkadaşlarımızın acısı henüz dinmemişken 11 Haziran tarihinde Yusuf arkadaşımızın acı haberini aldık. Emekli belediye işçisi, sendikacı, Halkevcilerin abisi, Mamak Barınma Halkı Mücadelesi emektarı Yusuf Sağlık, kanser tedavisi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Yusuf Sağlık, 11 Haziran’da Mamak Halkevi önünde yapılan törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Yusuf arkadaşımız Mamak’ın devrimcisiydi. 12 Eylül öncesinde başlayan mücadelesi kesintisiz biçimde sürdü. 12 Eylül sonrasında Halkevleri mücadelesinin tekrar filizlenmesinde büyük emeği vardı.
Ankara’nın şahit olduğu tüm mücadelelerde bir şekilde emeği vardı Yusuf Sağlık’ın. Tekel işçileriyle dayanışmadan yoksul halkın barınma hakkı, su ve ulaşım için harekete geçmesinde hep öndeydi. Uzun zamandır pençesine düştüğü hastalığa daha fazla dayanamadı bedeni.

Mücadeleyle dolu bir hayatın içinden yoldaşlarımızı sonsuzluğa uğurladık. Anıları,direngenlikleri mücadelemize ışık tutacak.