Yıkılacak Katillerin Düzeni! #10EkimKatliamınıUnutturmayacağız

Sa, 10/10/2017 - 22:22
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

10 Ekim Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi'ne düzenlenen bombalı saldırı sonucu 102 kişi hayatını kaybedeli tam iki yıl oldu. Bu yıl ailelerin, yaralı yakınlarının ve demokratik kitle örgütlerinin katılımı ile gar önünde yapılacak anmaya polis saldırısı gerçekleşti. Aileler polise "10 Ekim günü böyle tedbir almadınız!" sözleri ile tepki gösterdi. İnşaat Mühendisleri Odası önüne kadar plastik mermi ve gaz saldırısına uğrayan kitlenin bulunduğu bina içine gaz atılarak saldırı devam etti. İMO'da gerçekleşen anma sonrası Güvenpark'a yürüyüş gerçekleştirildi. Ellerinde "10 Ekimi Unutma!-Turuncu Kuvvetler" pankartı taşıyan bir grup Ziya Gökalp Caddesi'ni trafiğe kapattı. Güvenpark ve Ziya Gökalp Caddesi'nde gerçekleşen polis saldırısı sonrası çok sayıda kişi gözaltına alındı. Konur Sokak'ta bulunan 10 Ekim Anıtı'na gece gerçekleşen saldırı sonrası anıt tamir edildi. Ailelerin, yaralı yakınlarının, milletvekilleri ve demokratik kitle örgütlerinin katılımı ile ölenlerin isimleri tek tek okundu. Anıta karanfil bırakmak isteyen gruba plastik mermiler ile polis saldırdı. Akşam mahallelerde gerçekleşen anma programlarında gün boyu gerçekleşen saldırılar kınandı. Mamak'ta gerçekleşen anmada "10 Ekim'in Hesabı Sorulacak- Katil Devlet Hesap Verecek" yazan pankartla yürüyüş gerçekleşti. Mamak'ta yapılan açıklama şu şekilde:

"Bizim 10 Ekim'de yitirdiğimiz 102 arkadaşımıza bir sözümüz var. Katliamın bütün sorumlularından hesap soracağız. Emek, demokrasi, barış taleplerini Türkiye'nin dört bir tarafında büyüteceğiz. Diktatörlük kurmak isteyenler bilsinler ki; ne 10 Ekim Katliamını unuttuk ne de unutulmasına izin vereceğiz. Bugün katliamda yitirdiklerimizi anmak isteyenlere yönelik saldırıyı kınıyoruz. Ölülerimizden bile korkan tek adam diktatörlüğü elbet yıkılacak! Yıkacağız katillerin düzenini. Sözümüz söz; sözümüz söz!"

Batıkent halkı 10 Ekim'i unutmayacağız diyerek katliamın 2. yıldönümünde Batıkent Metro çıkışında biraraya geldi. Gerçekleşen anmada 10 Ekim katliamında hayatını kaybedenlerin resimlerinin olduğu pankart açıldı. Pankartın önüne mumlar ile 10 Ekim yazıldı. Kitle saygı duruşunda bulundu. Yapılan açıklamada gün boyu polisin uyguladığı şiddetten dolayı Ankara Valiliği kınandı ve 10 Ekim'in unutulmayacağı, unutturulamayacağı vurgulandı. 10 Ekimde hayatını kaybedenlerin isimlerinin okunması ile anma programı sona erdi.

Dikmen halkı dün (9 Ekim 2017) akşam "10 Ekim'i Unutmayacağız. Affetmeyeceğiz." yazılı pankart açarak anma gerçekleştirdi. Mumlar ile yere 10 Ekim yazıldı. 10 Ekim Gar Katliamı'nda ölenlerin unutulmayacağı, katillerin affedilmeyeceği vurgulandı.

Keçiören'de ise "Keçiören sokakları 10 Ekim'i Unutmuyor, Unutturmuyor!" yazılı pankartlar sokaklara asıldı.