Eğitim Hakkı Anasayfa

“Yeşilbahar Ortaokul İmam Hatip olmayacak” diyenler kazandı

Ct, 30/08/2014 - 13:47
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Yeşilbahar velileri, öğrencileri, mahallelileri “Kararımız kesindir okulumuz bizimdir” diyerek direndi ve kazandı. Ancak resmi karar tebliğ edilene kadar mücadeleye ara vermeyecekler 

İstanbul Kadıköy Göztepe Mahallesi’nde bulunan ve Milli Eğitim Müdürlüğü kararı ile İmam Hatip Ortaokulu’na dönüştürülmek istenen Yeşilbahar Ortaokulu velileri, öğrencileri ve mahalleli “Yeşilbahar Ortaokulu İmam Hatip Olmasın” talebi ile başlattıkları eylemlere 29 Ağustos’ta Kadıköy Boğa Meydanı’nda yaptıkları basın açıklamasıyla devam etti.

19.00′da Boğa’da toplananlar basın açıklaması öncesinde “Kararımız kesindir okulumuz bizimdir” diyerek imza toplamaya devam etti. İmam hatip dayatmasına karşı çıkan ve “Artık Yeter Okuluma Dokunma” diyen mahalleli, veli ve öğrencilerle birlikte çeşitli parti temsilcilileri, demokratik kitle örgütleri, dernekler, mahalle dayanışmaları ve Eğitim-Sen’li öğretmenler de basın açıklamasında hazır bulundu. Yıkımı gerçekleşen Ahmet Sani Gezici Lisesi velileri ve Kartal’da dönüştürülmeye çalışılan Milli Eğitim Vakfı Ortaokulu velileri de Yeşilbahar’la dayanışmayı güçlendirmek için Boğa’dalardı.

Okul öğretmeni Özden Aras’ın okul idaresi tarafından atılan ve imam hatibe dönüştürme kararının geri alındığını belirten mesajı okumasının ardından kalabalık büyük bir sevinç yaşadı, veliler göz yaşlarını tutamadı. Eğitim emekçisi İlknur Birol ve Dilek Fidan, Yeşilbahar velilerinin avukatı Can Atalay ve okul velisi İbrahim Gençer’in de söz aldığı basın açıklamasında AKP’nin okulları imam hatiplere dönüştürerek gerici ve piyasacı bir eğitim düzenini inşa etmeye çalıştığı, “talep var” denilerek olmayan bir talebin varmış gibi gösterildiği ve kamuoyunun yanıltıldığı ama Kadıköy’ün imam hatibe sığmayacağı vurgulandı.

Yeşilbahar ile ilgili olarak, ellerine tebliğ edilen bir resmi belge olmadığını ve bilginin mesajla geldiğini belirten okul velisi İbrahim Gençer “Resmi yazı olmadığından bu söyleme güvenmiyoruz, eylemleri sürdüreceğiz” dedi.  Atalay, yaptıkları eylemlerin yeni bir yurttaşlık anlayışını ördüğünü belirterek, Yeşilbahar’da hala 5. sınıflara öğrenci kaydı yapılmadığını, bunun yeni bir İmam Hatip’e dönüştürme planı olabileceğini, yöneticilerin niyetinin ne olduğu anlaşılana kadar eylemlerin süreceğini vurguladı.

Yeşilbahar velileri, Göztepe Dayanışması, Kadıköy Kent Dayanışması, İstanbul Kent Savunması gibi dayanışmaların ve Eğitim-Sen’in desteğiyle iki aydır yoğun bir mücadele süreci içindelerdi. Çeşitli yürüyüşler ve eylemler organize eden veliler konuyla ilgili olarak TBMM’ye giderek soru önergesi sunulmasına önayak olmuşlar, kampanya kapsamında 13.000 imza toplamışlardı. Resmi yazıyı görmeden ve Yeşilbahar için sonraki yıllarda nasıl bir planlama yapıldığını öğrenmeden rehavete düşmeme kararı alan velilerin şimdilik netleşen eylem programı şöyle:

5 Eylül Cuma akşamında saat 20.00’da Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda aydın ve sanatçıların katılımıyla Okuluma Dokunma şenliği düzenlenecek.

13 Eylül Cumartesi akşamı saat 19.00’da Altıyol Boğa’dan başlayıp okul önünde sonlanacak ve eğitim alanında yaşanan bütün sorunların dillendirileceği büyük yürüyüş gerçekleştirilecek.


Halkevleri Genel Merkezi
Konur Sokak No:8/9 Kızılay, Ankara
Telefon: 312-4192717 Faks: 312-4193207 Eposta: bilgi@halkevleri.org.tr
Bağışlarınız için; İş Bankası (Ankara) Meşrutiyet Şubesi 785989 nolu hesap