V. Halkın Hakları Ödülleri’ne ‘Gericiliğe karşı mücadele’ damgası

Çar, 18/02/2015 - 14:04
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Halkevleri 83. kuruluş yıldönümü etkinlikleri geleneksel yürüyüşle ve Halkın Hakları Ödül Töreni ile başladı. “Gericiliğe karşı mücadele” vurgusu yürüyüşe de ödül törenine de damgasını vurdu. Sendika.Org Kobanê-Suruç muhabiri Murat Bay da ödüle layık görüldü

83. kuruluş yıldönümünü “Gericiliğe karşı mücadele” vurgusuyla kutlayan Halkevleri’nin basın, sanat ve dayanışma alanlarında verdiği Halkın Hakları Ödülleri’nin beşincisi sahiplerini buldu. Kuruluş yıldönümü etkinliklerinin Ankara ayağı, ödül töreni ile birlikte gelenekselleşen kuruluş yıldönümü yürüyüşü ile başladı. Halkevleri Genel Merkezi önünde bir araya gelen Halkevciler, ödül töreninin gerçekleşeceği Çağdaş Sanatlar Merkezi’ne yürüdü.

Özgecan Aslan’ın katledilmesinin ardından ülkenin dört bir yanında öfkelerini sokaklara taşıyan, Ankara’da Güvenpark ve Kızılay Meydanı’nı özgürleştiren kadınlar Halkevleri’nin kortejinin en önünde yer aldı. “Eşitiz, biz varız” yazısı taşıyan kadınlar sık sık “Özgecan Aslan’ın isyanıyız” sloganı attı.

Halkın hakları mücadelesinin sergisinin yer aldığı Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki ödül törenine de kadın düşmanlığı ve kadın mücadelesi ile Kobanê Direnişi damgasını vurdu.

‘Gericiliğin karşısında Halkevleri var’

Halkın Hakları Ödül Töreni, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy’un konuşmasıyla başladı. Bu yıl “Gericiliğe karşı Halkevleri var” he_yuruyus_odul_8sloganıyla düzenledikleri kuruluş yıldönümü etkinliklerinin halkın hakları mücadelesinden güç aldığını söyleyen Ersoy, “Gücümüzü halkın hakları mücadelesinden, fiili, meşru, militan, kitlesel çizgimizden, halkın bağımsız siyasetini yaratma iddiamızdan alıyoruz. Hak mücadelelerini şovenizmle, mezhepçilikle parçalanan halkı birleştirebilecek ana mücadele ekseni olarak görüyoruz” dedi.

AKP’nin yağma, talan, faşizm ve kadın düşmanlığı politikalarından örnekler veren Ersoy, gericiliğe karşı mücadelenin neoliberal-gerici rejimin yıkılması sorunu olduğunu, toplumsal eşitlik ve özgürlük sorunu olduğunu, kadın özgürlüğü sorunu olduğunu dile getirdi. Gericiliğe karşı mücadelede alternatif yaşamı örgütleyen deneyimlerden de söz eden Ersoy, herkesi gericiliğe karşı mücadeleye ve örgütlenmeye çağırdı.

Ersoy’un konuşmasının ardından doğum günü olan Ahmet Atakan alkışlarla anıldı.

Murat Bay: ‘Tanık olduk, vicdanımızla tarttık, kaleme sarıldık’

Ödül töreninde gericiliğe karşı direnişin ve mücadelenin haberleri ödül sahibi oldu. Kobanê Direnişi’nde direnişin ve dayanışmanın içinden haberleri, röportajları ve görüntüleriyle Sendika.Org ve Çapul TV muhabiri Murat Bay da ödüle layık görüldü. Ödülünü HDP he_yuruyus_odul_11İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’den alan Bay, Kobanê’deki tanıklıkları üzerinden bir konuşma gerçekleştirdi, ödülü ise direnişte yaşamını yitiren devrimciler ile Ortadoğu’da yaşamını yitiren basın emekçilerine adadı. Bay, konuşmasını ise “Bijî berxwedana Kobanê” diyerek noktaladı.

Ödüller gericilik karşıtı mücadeleye

İMC TV de Kobanê haberleriyle ödüle layık görüldü. İMC TV adına Halime Aktürk ödülünü Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy’dan alırken, tüm dünyanın gözünü diktiği bölgeden gerçek haberleri aktarmaya çalıştıklarını diledi ve ödülü direnenlere adadı.

Cihatçı çetelerin saldırısına uğrayan Charlie Hebdo’nun özel sayısını yayımlayan ve yayın çizgisinden taviz vermeyen Cumhuriyet gazetesi de ödül aldı. Gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül’e ödülü KESK Genel Başkanı Lami Özgen takdim etti.

Radikal muhabiri Fehim Taştekin de Ortadoğu coğrafyasından haberleriyle ödüle layık görüldü. Ödülü Mülkiyeliler Birliği Başkanı Erdal Eren sunarken, etkinliğe gelemeyen Taştekin adına Hürriyet gazetesinden Hacer Boyacıoğlu aldı.

 ‘Yaşamı yeniden örgütleyen kadınlara’

Kadın düşmanlığını ve mücadelesini haberlerine yansıtan Evrensel gazetesinden Sevda Karaca adına ödülü İlknur Yılmaz aldı. Ödülü ise KaosGL Avukatı Hayriye Kara verdi. Törene bir video mesaj gönderen Karaca, kadın dayanışmasının umuduna atıf yaptı, “Ertesi gününü görebilen, ayakta kalan ve hayatı yeniden örgütleyen kadınlar adına” ödülü aldığını söyledi.

Ankara’da direnişlerin vazgeçilmez isimleri de ödül töreninde kürsüdeydi. Fotoğraf sanatçısı Emine Kart, direnişi karelediği eserleriyle ödüle layık görüldü ve ödülünü CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt’ten aldı.

Seyri Sokak ekibi ve Çekimyapankadınlar da ödüllerini CHP milletvekilleri Melda Onur ve Veli Ağbaba’dan aldı. Çekimyapankadınlar’ın Özgecan Aslan için hazırladığı video alkış alırken, yapılan konuşmalarda mücadele ve video/foto-eylemciliğe devam edileceği vurgulandı.

Fatih Portakal’dan ‘hep sokakta olsunlar’ mesajı

Ali İsmail Korkmaz Davası ile ilgili haberleri ve davanın sonuçlanmasının ardından yaptığı vicdan çağrısıyla ödül alan Fox TV’den Fatih Portakal canlı yayın nedeniyle törene katılamadı. Öğrenci Kolektifleri Yürütme Kurulu üyesi Arda Araz’ın elinden ödülü alan Fox TV Ankara Temsilcisi Sedat Bozkurt, Portakal’ın “Sağolsunlar ve hep sokakta var olsunlar” mesajını iletti.

Soma Katliamı’ndan sonra Ankara’da Soma Buluşması düzenlenmesinde emeği geçen sanatçı Mustafa Özarslan sanat ödülü alan bir diğer isimdi. Özarslan’ın kızı Ömrüm kürsüye çıkıp ödülü alırken, ödülü sunan BirGün gazetesi yazarı Nihal Kemaloğlu kendilerinden başka insanlar için de mücadele eden Halkevcilere teşekkürlerini iletti.

Soma haberleriyle ödüle layık görülen CnnTürk’ten Göksel Göksu ve sanat ödülü alan Nazım Serhat Fırat törene katılamadı. Göksu ve Fırat’a ödüllerin daha sonra teslim edileceği duyuruldu.

Yırca köylüleri: ‘Zeytinliklerimiz ışık olsun’

Ödül töreninde dayanışma ödülünün sahibi ise zeytinlikleri için direnen ve kazanan Yırca köylüleri oldu. Yırca köylülerini temsilen törene gelen Ulaş Yavuz, BES TİS ve Hukuk Sekreteri Şenol Köksal’dan ödül aldıktan sonra köylülerin “Zeytinliklerimizi Gezi’yi koruyanlar gibi korumaya çalıştık. Gezi’de Ali İsmail, Berkin milyonlara ışık oldular. Yırca’da ise zeytinliklerimiz tüm Türkiye’de mücadele yürütenlere ışık olsun” mesajını iletti.

Ödüllerin teslim edilmesinin ardından tören sona erdi.