Ülkeyi Diktatörlükle Yönetemezsiniz

Sa, 07/11/2017 - 00:22
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı (ABB) Melih Gökçek Tayyip Erdoğan’ın talebi üzerine geçtiğimiz günlerde istifa etmişti. Bugün gerçekleşen belediye meclis seçimi ile ismi Erdoğan'ın gündeminde olan Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna ABB'nin yeni başkanı oldu. İstifa günü belediye önünde olan Halkevciler bugün gerçekleşen seçim öncesinde de belediye önünde eylemdeydi. Basın açıklaması yapan Halkevciler “Yerel yönetimleri de, illeri de, ülkeyi de diktatörlüke yönetemezsiniz! Buna izin vermeyeceğiz” dedi.

Basın açıklamasını Halkevleri adına Halkevleri İç Anadolu Bölge Temsilcisi Candaş Türkyılmaz okudu. Gökçek’in Ankara halkına karşı 23,5 yıldır büyük suçlar işlediğini belirten Türkyılmaz, istifa eden belediye başkanlarının da istifa ettirenlerin de hesap vermediğinin, AKP’nin atayacağı yeni beledi başkanlarının da Ankara’yı yönetemeyeceğinin altını çizdi.

“Bu memleket sizin mülkünüz, halk sizin tebaanız değil”

Türkyılmaz, sözlerine şöyle devam etti:

Tüm denetim mekanizmalarını işlevsiz hale getirerek Gökçek ve diğer belediye başkanlarına yol açan bir iktidar, atama yapma hakkına sahip değildir. Bizleri kimin yöneteceğini yine bizler belirleyebiliriz. Ankara halkının önüne sandığı koyarsınız, hile hurda yapmazsınız, halk kim tarafından yönetilmek istiyorsa onu seçer.

İktidarın öncelikli görevi atama yapmak değil, başını öne eğip nasıl yönetemediğinin hesabını vermek olmalıdır. Kentlere yönelik işlenen tüm suçların hesabını yalnızca belediye başkanlarına yıkmak yerine kendisine de pay çıkarmak olmalıdır. Hesap vermek öyle ekran karşısına çıkıp “Biz bu kente ihanet ettik” demekle olmaz. Yargı karşısına çıkarsın hesabını verirsin. Aklanırsın ya da suçlu bulunursun.

Ne kentleri ne de ülkeyi böyle keyfinize göre, atamalarla yönetemezsiniz!

Bu memleket sizin mülkünüz, bu halk da sizin tebaanız değildir. Halkoyuyla seçilenleri görevden alıp, seçilmeyenleri atayarak yönetmeni izin vermeyeceğiz. Meclis’i devre dışı bırakarak, Yargı’ya müdahale ederek yönetemezsiniz! Yolsuzluk yapanları Yargı’dan kaçırarak yönetemezsiniz! Kısacası yerel yönetimleri de, illeri, ülkeyi de diktatörlükle yönetemezsiniz! Buna izin vermeyeceğiz!

“Keyfiyetle, atamayla Ankara’yı böyle yönetemesiniz” kampanyasına çağrı

Basın açıklamasının ardından Türkyılmaz, önümüzdeki dönem “Keyfiyetle, atamayla Ankara’yı böyle yönetemezsiniz” adıyla bir kampanya başlattıklarını belirterek tüm Ankaralıları bu kampanyanın bir parçası olmaya davet etti.