Ülkemiz, zehirli atık çöplüğü değildir!

Per, 30/09/2004 - 01:00
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Bundan 4 yıl önce İspanya'dan aldığı zehirli atığı Cezayir'e götürmek üzere yola çıkan ULLA adlı gemi, yükü Cezayir tarafından kabul edilmeyince gemi sahibi tarafından İskenderun Demir Çelik Fabrikasına yükünü satmak istedi; ancak yapılan incelemeler sonucu yükün tehlikeli toksik atık olduğu tespit edilince gemi iskenderun limanında mühürlendi. 4 yıldır limanda bekletilen gemi 6 Eylül günü yüküyle birlikte battı. Yıllardır geminin limandan çekilmesi için çeşitli eylemler yapılmasına rağmen girişimlerden hiçbir sonuç alınamadı.

İskenderun Halkevi gelişen bu olaylarla ilgili hazırladığı bildiriyi dağıtarak herkesi bu konuda duyarlı olmaya çağırıyor!

 

 

 

Geleceğimize Sahip Çıkalım!

 

Ülkemiz ve kentimiz zehirli atık ticaretinde kullanılmaktadır. Her yıl onlarca gemi zehirli atıklarıyla denizlerimizde seyredip, limanlarımızda demirlemektedirler. M/V ULLA bu gemilerden sadece bir tanesidir. 4.5 yıldır İskenderun Körfezinde demirli bulunan zehirli atık yüklü geminin yükü, aldığı ülkeye gönderilmesi için yapılan uyarılar, başvurulara ve geminin çok bakımsız ve eski olduğu her an  batabileceği yönündeki bilirkişi raporlarına rağmen, uyarılar ciddiye alınmamış, gerekli girişimlerde bulunulması konusunda hızlı davranılmamış.

 

M/V ULLA’nın yükü zehirlidir. İnsan ve doğa hayatı üzerinde olumsuz etkiler yaratacağı kesindir.

 

Krom+6’nın solunum, sindirim ve deri ile temas etmesi, kanama, mide rahatsızlıklarını, böbrek ve karaciğer hasarları, akciğer kanserine yol açar. Ciltte kızarma, kaşınma ve şişmelere neden olur.

 

Krom+6 Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından kanserojen olarak belirlenmiştir. Çocuklar aynı sağlık riskleriyle daha ciddi bir şekilde karşı karşıya kalabileceklerdir.

 

Krom+6’ya maruz kalmamak için başta çocuklar olmak üzere, Krom+6 atığının bulunduğu yere yaklaşılmaması, Krom+6’nın bulaştığı su ve besinlerin tüketilmemesi gerekmektedir.

 

Batan ya da batırılan M/V ULLA’daki atığın suya daha fazla karışmasını engellemek için, körfezimizin balığından ve güneşinden yararlanabilmek için, sağlığımızın daha fazla tehlikeye girmesini engellemek için, M/V ULLA boşaltılıp gemi toksik atığıyla birlikte geldiği yere geri gönderilmelidir.

 

Gerekli önlemler almayan AKP Hükümetini uyarıyor, bu geminin derhal çıkartılması için gerekenin yapılmasını istiyoruz.

 

Ülkemiz sularında 8 tane daha zehirli atık taşıyan geminin M/V ULLA gibi batırılmaması için, Ülkemize ve geleceğimize SAHİP ÇIKALIM!

İskenderun’umuz, ülkemiz emperyalistlerin çöplüğü değildir!

 

HALKEVLERİ İSKENDERUN ŞUBESİ