Trabzon yolsuzluğa ve talana karşı sokağa çıktı

Ct, 21/12/2013 - 17:30
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Trabzon halkı ülke gündemini sarsan AKP’ nin yolsuzluğuna karşı 20 Aralık Cuma günü sokağa çıktı. Halkevleri ve Öğrenci Kolektifleri’nin çağrısıyla bir araya gelen Trabzon demokrasi güçlerinin AKP il binasına yaptığı yürüyüş polis tarafından engellendi.

Trabzonlular, AKP’li bakanların, belediye başkanlarının, bakan çocuklarının ve iş adamlarının karıştığı büyük yolsuzluğa karşı sokağa çıktı. Trabzon Meydan Park’ta bir araya gelen Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri, KESK ve ÖDP üyeleri AKP il binasına doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş başlamadan önce, herhangi bir yürüyüşe izin vermeyeceklerini belirten emniyet amirleri daha sonra yürüyüşe müdahale etmedi. Halkın büyük destek verdiği yürüyüş boyunca birçok insan da yürüyüşe katıldı.

Yürüyüş boyunca sık sık “AKP-Cemaat, hepsi üçkağıt”, “Halkın parası hırsızların cebinde”, “Hükümet istifa”, “hırsız AKP” sloganları atıldı. Yürüyüş korteji AKP il binasına yüz metre kala, merkez postanesi önünde çevik kuvvet polislerinin yola kurduğu barikatla durduruldu. Uzun süre araç trafiğine kapanan Maraş Caddesi’nde kitle “halka değil hırsızlara barikat”, “AKP mezara halk iktidara” sloganlarıyla yolun açılmasını talep etti. Ancak polis uzun süre yolu açmayınca basın açıklaması postane önünde yapıldı. Halkevleri Doğu Karadeniz Bölge Temsilcisi Taylan Kaya, basın açıklamasını okumadan önce, polisin tavrını “AKP’nin kapıkulu askeri olmak zorunda değilsiniz” diyerek eleştirdi. Basın açıklamasında, yolsuzluk operasyonunun muhatabı olan AKP’nin de, cemaatin de kirli olduğuna vurgu yapan Kaya, “bu pisliği ancak ve ancak halk temizler” dedi.