TOKİ’nin yıkımları halkın sağlık hakkına da uzandı

Pa, 10/02/2013 - 16:37
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Ankara Oran’da aile sağlık merkezinin de içinde bulunduğu alanın TOKİ tarafından satılığa çıkarılması mahallelileri ve sağlık çalışanlarını harekete geçirdi. Dikmen Vadisi Barınma Hakkı Bürosu öncülüğünde bir araya gelen mahalleliler, sağlık merkezleri için topladıkları dilekçeleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na teslim etmeye başladı

Ankara Oran’daki Atakent Devlet Mahallesi’nde Oran 75. Yıl Aile Sağlık Merkezi’nin de içinde bulunduğu parsel TOKİ tarafından satışa sunuldu. 16551 numaralı Ada 1 adlı parselinin TOKİ tarafından arsa karşılığı gelir paylaşımı ihalesi yapılmasına karar verildi. İhalenin 11 Şubat günü gerçekleştirileceği duyuruldu.

Aile sağlık merkezinin de içinde bulunduğu arazinin satışa çıkarılması mahallelileri ve bölgenin hemen yakınındaki Dikmen Vadisi Barınma Hakkı Bürosu’nu harekete geçirdi. Konuyla ilgili ayrıntıları ve gelişmeleri Sendika.Org’a anlatan Dikmen Vadisi Barınma Hakkı Bürosu temsilcileri, sağlık merkezinin kayıtlı 25 bin, misafirlerle birlikte 40 bin kişiye hizmet verdiğini belirtti. Büro temsilcileri, bölgede başka bir sağlık merkezi bulunmaması nedeniyle yıkım durumunda halkın sağlık hakkından mahrum kalacağının altını çizdi. Aktarımlara göre mahalleli, projenin talepleri doğrultusunda yeniden düzenlenmesi ve kendilerinin de sürece dahil edilmesi talepleriyle dilekçeler hazırladı. Dilekçeler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na iletilmeye başlandı.

Dikmen Vadisi Barınma Hakkı Bürosu temsilcileri, AKP’nin belediyeler ve TOKİ aracılığıyla yürüttüğü kentsel dönüşüm politikalarının rant anlamına geldiğini bildiklerini, bu proje ile aynı zamanda halkın sağlık hakkının da saldırı altında olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Sendika.org

oranbildiri