Taksim Dayanışması: Taksim projesi derhal geri çekilmelidir

Pa, 14/10/2012 - 18:20
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Kentsel dönüşüm çalışmalarına hız veren AKP, Taksim’i betonlaştırmayı, insansızlaştırmayı, kimliksizleştirmeyi ve Beyoğlu’nda büyük bir talanın önünü açmayı amaçlayan projede de hızla ilerliyor. Taksim projesinin 1. etap ihalesinin yapılması ve Cumhuriyet Caddesi’ne ilk kazmanın bugünlerde vurulacak olması dolayısıyla Taksim Dayanışması bugün (14 Ekim Pazar) bir basın açıklaması gerçekleştirdi

Kentsel dönüşüm çalışmalarına hız veren AKP, Taksim’i betonlaştırmayı, insansızlaştırmayı, kimliksizleştirmeyi ve Beyoğlu’nda büyük bir talanın önünü açmayı amaçlayan projede de hızla ilerliyor. Halkın, akademisyenlerin, mimar ve şehir plancılarının tüm karşı çıkışlarını görmezden gelen İstanbul Büyükşehir Belediyesi projenin 1. etap ihalesini gerçekleştirdi. Projenin başlangıcı olarak da yakın zamanda Cumhuriyet Caddesi’ne kazma vurulması bekleniyor.

Taksim projesi gündeme geldiğinden beri bu projenin Taksim’in kimliğini yok etmeye, Taksim’i ticarileştirmeye ve halka kapatmaya dönük bir rant projesi olduğunu söyleyen, Taksim Dayanışması bugün de bir basın açıklaması gerçekleştirerek projeye izin vermeyeceklerini söyledi.

Taksim Dayanışması, 1 Mayıs’ların, eylemlerin, şampiyonluk kutlamalarının yapıldığı, kültür ve sanat merkezlerinin yer aldığı… Taksim’e bu kez herkesi “Şimdi de Taksim için Taksim’e” diyerek çağırdı. AKP’nin kent politikalarının karşısında olanlar, İstanbul’un en önemli kamusal alanlarından Taksim Meydanı’na sahip çıkanlar bugün 14.00’da Taksim Meydanı’nda yan yana geldi. Bilgesu Erenus’un şarkılarıyla başlayan eylem basın açıklamasıyla devam etti.

Basın açıklamasında Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’nı yok etmeyi hedefleyen; çağdaş meydan düzenlemesi, ulaşım planlaması ilkelerinden; bilim ve teknikten uzak olan projenin devam eden yargı sürecine rağmen, ilgili kurullar baskı altına alınarak ilerletildiği söylendi.

“Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi” adı altında yapılmak istenen müdahaleyle Beyoğlu ve Tarlabaşı’nın sermayenin emrine sunulduğu, gerçek sahiplerinin yerlerinden yurtlarından edildiği belirtilerek “Ülkemizde afet bahanesiyle sokak sokak yıkımları öngören kentsel dönüşüm projelerine karşı ancak bu meydandan yayılacak dayanışmanın gücüyle ve birlikte mücadele edilebilir” dendi.

Açıklamada ayrıca “Taksim Meydanı’nı yok edecek planlarınızı projelerinizi derhal geri çekiniz. Takim’e kazma vurdurtmayacağız” ifadelerine yer verildi.

Basın açıklamasının ardından sırayla Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu, TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman, DİSK İstanbul Bölge Temsilcisi Önder Atay, Sanatçılar Girişimi adına Bedri Baykam ve Beyoğlu’ndaki sivil toplum kuruluşları adına Mine Özer söz aldı.

Eyüp Muhçu, “İnsanlarımızın zindanlara atıldığı, Suriye’de savaşa sürüklendiğimiz ortamda Taksim için bir araya geldik. Taksim cumhuriyetin, demokrasinin simgesidir. AKP karanlık kapılar arkasında koruma kurullarına dayatmayla imzalattığı yağma projesini uygulamak istiyor. Taksim’in değerlerini yok etmek için bilim, hukuk, insan hakkı normlarını yok sayarak kentsel savaş açıyorlar. Kınıyoruz! Ortaçağ karanlığına, yağmaya, talana karşı mücadelemiz devam edecek” diye konuştu.

Tayfun Kahraman, İBB’nin Taksim’i emeğin meydanı olmaktan çıkarmak istediğini söyleyerek “Balat, Tarlabaşı’nda da aynısı yapılıyor bu projelere karşı çıkmaya devam edeceğiz” dedi.

Önder Atay ise 1 Mayıs’ın yeniden Taksim’de kutlanması için büyük mücadele verildiğine vurgu yaparak “1 Mayıs’ta gene buradayız, eğer isterlerse 364 gün buradayız. AKP gerici, emperyalist, sömürücü rejimi tesis ediyor. Taksim ilerici, özgür Türkiye’nin kalbidir. Taksim’i verirsek geleceğimizi vermiş olacağız” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından ilk kazmanın vurulacağı Cumhuriyet Caddesi’nde insan zinciri oluşturuldu.