Taksim Dayanışması: "Mahkeme kararı sürdürülen mücadelenin haklılığını bir kez daha kanıtlamıştır"

Çar, 03/07/2013 - 21:25
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nin Taksim Yayalaştırma Projesi’ne ilişkin 6 Haziran’da iptal kararı aldığının ortaya çıkması üzerine Taksim Dayanışması bugün (3 Temmuz) Taksim Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada "Mahkeme kararı sürdürülen mücadelenin haklılığını bir kez daha kanıtlamıştır. Kazanımların takipçisi ve güvencesi olacağız" denildi

Taksim Yayalaştırma Projesi’ne ilişkin İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nin iptal kararı aldığının ortaya çıkması üzerine Taksim Dayanışması bugün Taksim Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Saat 19.00’da Gezi Parkı’nın merdivenlerinde yapılan basın açıklamasına kısa süre once yapılan duyuruya rağmen yüzlerce kişi katıldı.

Eylem boyunca sık sık “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Taksim bizim, İstanbul bizim”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı.

Basın açıklamasını Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şubesi’nden Başak Özen okudu. Özen, Taksim Yaylaştırma Projesi’ne ilişkin “Önerilen plan değişikliği; çağdaş şehircilik ve ulaşım ilkelerinden, 21. yüzyılın kamusal alan ve meydan düzenlemesi anlayışından; kent ve kentli hakları yaklaşımından uzak olarak ve koruma kurulları kararları ile hukuk ihlal edilerek ilan edilmiştir. Araç ve yaya güvenliği de tehdit eden plan değişikliği, battı çıktılar ve istinat duvarlarıyla, yaya erişimini engelleyen, meydana çıkan tarihi caddelerin ilişkilerini kopartan, gerek görsel gerekse yaşamsal ve kültürel bütünlüğü yok eden bir yer altı yaşam projesi olarak ortaya getirilmiştir” dedi.

Özen Topçu Kışlası’na ilişkin şunları söyledi: “Plan değişikliğine hukuksuz bir şekilde eklemlenerek, kamuoyuna “Topçu Kışlası” ihyası adı altında tanıtılan yapılaşma süreci dayatılmış, tüm yurttaşlara açık, hepimizin hakkı olan, şehrimizin merkezindeki yegane park alanı, ayrıca deprem karşısında sığınılacak ‘Gezi Parkı’ yok edilmeye, 70 yıllık ağaçlarımız, yürüme, buluşma ve dinlenme alanlarımız betonlaşmaya kurban edilmeye çalışılmıştır. Tüm bu gerçekler ile Taksim Dayanışması bileşenleri ve semt sakinleri tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye'ne binlerce itiraz dilekçesi iletilmiştir.”

Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi'nin durdurulması istemiyle 11 Mayıs günü TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi ve TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şubesi tarafından dava açıldığını söyleyen Özen, yargı sürecine rağmen ihalenin yapıldığını ve Kalyon İnşaat’ın hukuksuz bir biçimde çalışmalara başladığını söyledi. “Taksim Gezi Parkı bu hukuksuz inşaatın şantiyesi haline getirilmiştir” dedi.

Özen “Gelinen noktada , İstanbul 1. İdare Mahkemesi'nin 06 Haziran 2013 tarihinde aldığı karar ile İmar Planı Değişiklikleri iptal edilmiş ve Mahkeme tarafından alınan gerekçeli karar tarafımıza bugün iletilmiştir” diyerek iptal kararını açıkladı.

“Mahkeme kararında dalış tünellerine ilişkin plan kararlarının koruma ilke ve kararlarına aykırılığı, plan notlarında yer alan Gezi Parkı'nda Topçu Kışlası'nın ihyası ile ilgili hükmün çağdaş şehircilik ilkelerine ve planlama tekniklerine uygun olmadığı, kamu yararı gözetmediği sonucuna varılmıştır” dedi.

“Bu karar, Taksim Dayanışması bileşenleri ve Gezi Parkı sürecinde Taksim Dayanışması'na destek veren tüm yurttaşlarımızca sürdürülen mücadelenin haklılığını kanıtlamıştır. Ülkemiz tarihinde görülen en geniş katılımlı demokrasi, kent ve insan hakları mücadelesinin haklılığı yargı kararıyla bir kez daha ispatlanmış, Tarihi Taksim Meydanı ve Gezi Parkı'nın korunması yargı kararıyla da güvence altına alınmıştır” diyerek sözlerine devam etti.

Öne sürdüğü talepler için her cumartesi Taksim’e çıkmaya devam eden Taksim Dayanışması adına açıklamayı okuyan Özen sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Kazanımlarımızın takipçisi ve güvencesi olmaya devam edeceğimizi kamuoyuna bir kez daha saygıyla duyuruyoruz.”

 


Halkevleri Genel Merkezi
Konur Sokak No:8/9 Kızılay, Ankara
Telefon: 312-4192717 Faks: 312-4193207 Eposta: bilgi@halkevleri.org.tr
Bağışlarınız için; İş Bankası (Ankara) Meşrutiyet Şubesi 785989 nolu hesap