Eğitim Hakkı Anasayfa

Taksim: Binlerce kişi hak mücadelelileri kortejinde buluştu

Pa, 02/05/2010 - 10:57
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Taksim 1 Mayıs’ta tarihi bir gün yaşadı. Yüz binlerce emekçi, üç koldan, uzun mücadeleler sonucu kazanılan 1 Mayıs meydanına aktı.

DİSK, KESK, TMMOB, TTB, 78’liler, Halkevleri, EDP, Devrimci 1 Mayıs Platformu, Demokrasi İçin Birlik Hareketi ve ESP Şişli kolunda; Hak-İş, Memur-Seni ve TKP Dolmabahçe kolunda; Türk-İş, Kamu-Sen, EMEP, ÖDP, İP, TBİP ve İşçi Cephesi, Şişhane kolunda kortejlerini oluşturdu.
Yürüyüş kollarında emek, meslek ve halk örgütlerinin, sol parti ve platformların yanı sıra, feministler, ekolojistler, anarşistler, taraftar grupları, aydın ve sanatçılar, 1 Mayıs 1977’de yaşamını yitirenlerin yakınları da yer aldı. Genç, yaşlı, çocuk her kuşaktan renkli katılımın gerçekleştiği mitingde yeni emekçi kesimlerinin ve kadınların katılımı göze çarptı.

Halkevleri, Taksim’deki tarihi 2010 1 Mayıs’a hak mücadeleleri kortejleriyle katıldı. İstanbul’un, Ankara’nın ve Kocaeli’nin yoksul mahallelerinden binlerce kişi “İnsanca Yaşam, Güvenceli İş” talebiyle alana çıkarken “AKP’ye kul, sermayeye köle olmayacağız” dedi. 

[nid:1926]

Halkevleri kortejinin önünde ise bu yıl beşincisi düzenlenecek İşçi Filmleri Festivali korteji yerini aldı.

Bu sene ulaşım zamlarını durduran mücadelelerini alana taşıyan İstanbul’dan Halkevciler “Ulaşım’da soyguna son” pankartıyla 1 Mayıs’a katıldılar.

Barınma Hakkı mücadelesi, Halkevleri’nin en canlı ve kitlesel kortejlerinden birini oluşturdu. Ankara’dan gelen Dikmen ve Mamak Barınma Hakkı Büroları konut hakkına dair talep ettikleri Anayasa maddesini pankartlarına taşıdılar. 3. Köprü’ye karşı mücadele yürüten Sarıyerli Halkevciler de evlerine, ormanlarına sahip çıkacaklarını haykırdılar.

Çoşkulu kortejiyle dikkat çeken Halkevci Kadınlar ise “Kapitalizme ve erkek egemenliğine karşı kadınlar yürüyor, mücadele sürüyor” pankartıyla mitinge katılırken  “Emeğimiz, bedenimiz bizimdir”, “Şiddete sessiz kalmayacağız”, “Güvenceli İş İstiyoruz”, “Eşit İşe eşdeğer ücret”, “Her ilçeye sığınma evi istiyoruz” gibi dövizler taşıdılar.

“Ne sadaka ne ayrıcalık, parasız eğitim parasız sağlık” pankartıyla 1 Mayıs’a katılan Halkevleri Engelli Hakları Atölyesi ise yürüyüş boyunca sloganları hiç susmayan bir topluluk olarak dikkat çekti.

Halkevleri kortejinde “Halkın Ekme Biçme Beslenme Hakkı Var”, “Halkın Su Hakkı Var”, Halkın Eğitim Hakkı Var”, “Halkın Sağlık Hakkı Var”,  “Toprağımız, suyumuz, ormanımız satılık değil” yazan büyük flamalar da taşındı. 

En önünde “Tek Yol Devrim” pankartının yer aldığı kortejde “Söz Yetki Karar İktidar Halka” pankartı ve “Yaşasın Sosyalizm” yazılı büyük bir flama da taşındı.

Kortej boyunca Halkevleri’nin ses aracından yükselen marşlar Taksim heyecanını daha da artırırken en önde yürüyen bando ekibinin ritimleri yürüyüşe renk kattı. Kortej boyunca en çok atılan slogan “İşte Taksim İşte 1 Mayıs” oldu. Taksim’in 1 Mayıs alanı olması için verilen mücadelenin zaferle sonuçlanmasının coşkusu bu sloganda kendini buldu. Halkevciler 1 Mayıs alanına girerken söyledikleri marşlarla mücadele meydanlarını ve mücadele bayraklarını emekçilere emanet eden devrimcileri de unutmadılar.


Halkevleri Genel Merkezi
Konur Sokak No:8/9 Kızılay, Ankara
Telefon: 312-4192717 Faks: 312-4193207 Eposta: bilgi@halkevleri.org.tr
Bağışlarınız için; İş Bankası (Ankara) Meşrutiyet Şubesi 785989 nolu hesap