Soma Aladağ İçin Seslendi: "Ölüm Madencinin Fıtratı, Öğrencinin Kaderi Değil"

Cu, 02/12/2016 - 20:46
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Soma'da, Adana Aladağ'da tarikat yurdunda 11 çocuğun ölümüyle sonuçlanan yangına karşı yerel kurumlar ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdi

Hükümet meydanında gerçekleştirilen basın açıklamasında, yıllardır yaşanan katliamların devletin asli görevlerini yerine getirmek yerine halkın kaderini piyasaya ve gericiliğe mahkum etmesinden kaynaklandığı vurgulandı. Yılardır eğitimin içinin boşaltılması, yurtların özel okulların Ensargillere, Süleymancılara peşkeş çekilmesi Adana'da yaşananların münferit bir olay olmadığının, kamusal laik eğitim mücadelesi verilmedikçe de son bulmayacağının altı çizildi.

 Açıklamada Binali Yıldırım'ın "İnsanın olduğu yerde hata olur" açıklamasına değinilerek "Ölümler insanın olduğu yerde değil, piyasaya açtığınız okullarımızda; gericilere, istismarcılara sunduğunuz yurtlarımızda, çiftçiyi kendi toprağında köleliğe mahkum ettiğiniz tarım alanlarımızda, işçiyi taşerona mahkum ettiğiniz maden ocaklarında, Şirvan'da Soma'da oluyor. Ölümlerin sorumluları insanlık değil, siz ve sizin zihniyetinizdir." denildi.

Yapılan açıklamada Adana'da yaşanan katliamın da tıpkı Soma Katliamı'nda olduğu gibi aynı yayın yasağı, aynı polis şiddeti ve aynı küstahlıkla sürdüğünün altı çizildi ve eklendi'' Yaşanan katliamın sorumluları, tıpkı diğer katliamlarda gördüğümüz gibi aynı senaryoyu vakit kaybetmeden devreye soktular. Olayın üzerinden saatler geçmeden RTÜK olayla ilgili yayın yasağı getirdi. Bizler yayın yasaklarını Ermenek'te madenci yakınının izletilmeyen feryadından biliyoruz. Yaşananları kader diye niteleyenleri Soma'da 301 canımız için 'Ölüm madencinin fıtratında var' diyenlerden tanıyoruz. Adana  Büyükşehir Belediye Başkanı kendisine yurdun denetlenip denetlenmediğini soran gazeteciye “hovardalık” yapıyorsun diyerek küstahça azarlayabiliyor. Biz bu küstahlığı Soma’da atılan tekmeden tanıyoruz. Adana'da çocukların yangın merdiveninin kapısına kilit vuran zihniyeti, daha geçen hafta çocukları tecavüzcüsüyle evlendirmeyi yasallaştırmaya çalışan zihniyetten tanıyoruz.  Biliyoruz ki eğitimi özelleştirenlerle, madeni özelleştirenler aynı zihniyet, aynı iktidar. Eğitim kamulaştırılacak, madenler kamulaştırılacak. Ölüm madencinin fıtratı, öğrencinin kaderi değil, hesap vereceksiniz!''

Basın açıklamasının ardından Eğitim-Sen Soma Şube Başkanı Sait Sürül ''Eğitim Sen olarak yıllarca çocuklarımızın kamusal laik nitelikli bir eğitim alabilmeleri için mücadele ettik ve eğitimde yaşanan yıkımı anlatmaya çalıştık. Ne yazıktır ki böyle acı deneyimlerle dediklerimizin doğrulu bir kez daha kanıtlanmış oluyor. Devlet özel okullarda öğrenci başına 4 bin liralık teşvik vereceğine bu parayı öğrencilerin barınma sorunları için harcasaydı bu gibi vahim olaylar meydana gelmezdi.''dedi.

Açıklama '' Soma'nın katili Adana'nın faili'' ''Kaza Değil Cinayet, Kader Değil Katliam'' sloganlarıyla sona erdi.