Şişli AKP önünde polis saldırısı: Her yer Hopa her yer direniş

Per, 02/06/2011 - 20:59
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Bu videoyu izleyebilmek için Flash Playeryükleyin.

Hopa'da Metin Lokumcu'nun öldürülmesinin ardından, polis saldırıları ve operasyonlarla yüzünü gösteren AKP faşizmine karşı emek örgütlerinin çağrısıyla İstanbul'da yapılan eyleme polis saldırdı. Bir kişi yaralandı, birçok kişi gözaltına alındı

İstanbul Tabip Odası, KESK İstanbul Şubeler Platformu, DİSK İstanbul Merkez Temsilciliği ve TMMOB İl Koordinasyon Kurulu'nun çağrısıyla 19.00 İstanbul Şişli Cevahir AVM önünde bir araya gelen yüzlerce kişi Hopa'da yaşanan ve ardından tüm ülkeye yayılan polis terörünü protesto etti.

Halkevleri Mecidiyeköy Metro çıkışında buluşarak Cevahir önüne yol keserek "Faşizme karşı tek yol sokak tek yol devrim" sloganlarıyla yürüdü. Cevahir önünde biraraya gelen eylemciler "Her yer Hopa her yer direniş", "Katil AKP hesap verecek" "Öğretmenin katili AKP'nin polisi", "Gerici faşist halk düşmanı AKP" , "Tek yol devrim" sloganlarıyla AKP Şişli ilçe binası yönünde yol kapatarak  yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında Dev-Genç marşı okundu.

AKP binası önüne gelindiğinde emek örgütleri temsilcileri AKP binasının önüne çelenk bırakmaya gitti. Eylemciler temsilcileri oturma eylemi yaparak ve sloganlarla bekledi. Temsilciler AKP önünden kitlenin yanına geldiğinde çağrıcı kurum temsilcileri konuşmalar yaptı. Basın açıklaması okundu. Basın açıklamasında şunlar söylendi: "Eğitim Sen sendikamızın eski üyesi, öğretmenimiz Metin Lokumcu'nun ailesine ve tüm yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Bu cinayetin ve arkasından yaşanan saldırıların sorumlularının hak ettiği cezayı alması için gerekli mücadelenin sürdürüleceğini kamuoyuna ilan ediyoruz. Cinayetler, düzmece mahkemeler, keyfi gözaltı ve tutuklamalar, kendine demokrat AKP iktidarının faşizan tutumu karşısındaki direngenliğimizi azaltmaz, tam tersine mücadele istek ve kararlılığımızı arttırır. Zulme boyun eğmeyeceğiz, susmayacağız, direneceğiz."

"Gazla öldürürsünüz ama sindiremezsiniz"
TTB adına konuşan Ali Çerkezoğlu da protestolara karşı biber gazının kullanılmasının ölümcül sonuçları olduğunu belirterek, hükümetin bu öldürücü silahı kullanmaması konusunda uyardı. Çerkezoğlu gaz bombasının insanları öldürmeye yaradığının görüldüğünü ancak muhalefeti sindirmeye yetmediğinin de görüldüğünü belirtti.

Açıklamaların tamamlanması ve basın açıklamasının bitirilmesinin ardından eylemciler "Daha fazla Hopa daha fazla direniş" sloganlarıyla AKP binasını korumak için barikat kuran polislere yumurta attı. Kısa süre sonra da polis saldırısı gerçekleşti. Tazyikli su ve gaz bombası ile saldıran polis yakaladığı eylemcileri darp etti.

Polisin gaz bombalı saldırısında yaralanan Eğitim-Sen şube yöneticisi Barış Demirci'nin yüzüne sıkılan biber gazı nedeniyle fenalaşarak Taksim İlkyardım Hastanesi'ne kaldırıldığı öğrenildi. Saldırıda çok sayıda eylemci de yaralandı.

Sivil giyimli saldırganlar
Saldırı esnasında sivil giyimli bir grubun da polisle işbirliği halinde sopalarla eylemcilere saldırdığı gözlendi.
Çatışma yatıştıktan sonra, bir eylemciyle tartışan polis amiri "Bu birinciydi, ikinciye görürsünüz" şeklinde tehditler savurdu.

Taksim'e doğru yürüyüş
Çatışmanın ardından eylemciler yol keserek Şişli Camiinin önüne kadar yürüdü.


Çok sayıda eylemci gözaltında
Saldırı sırasında eylemcilere boyalı su sıkan polis, daha sonra ıslak insan avına çıkarak rastladıklarını gözaltına aldı. Toplamda 30 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.