Sinop Halkevi #Hayır'lı bir şekilde açıldı.

Pa, 09/04/2017 - 12:57
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Sinop Halkevi 8 Nisan Cumartesi günü bir yıldır yürütülen mücadelelerinin sonrasında yoğun bir kalabalıkla açıldı. Açılışa Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Nuri Günay,  Halkevleri Orta Karadeniz Bölge Temsilcisi Mehmet Yördem,, Sinop Mv. Barış Karadeniz , CHP il ve ilçe başkanları, demokratik kitle örgütleri ve sendikalar  katıldı. 

Açılış Halkevleri'nin "1932'den bugüne Sinop Halkevi" adlı fotoğraf sergisini gezilmesiyle başladı. Sinop halkevi adına konuşan Ozan Yalçın, "1932'den bu yana halkevlerinde mücadele eden herkese teşekkür ediyoruz. Sinop halkevi kültürel, sanatsal ve eğitim çalışmalarıyla çağdaş, özgür bir toplum yolunda büyük adımlar atmıştır. Sinop Halkevi Sinopluların yıllardır bitmek bilmeyen, binbir emekle sürdürdüğü 'nükleer karşıtı mücadele'nin bir odağıdır artık. Sinop Halkevi 5 yaşında kız çocuklarıyla evlenilebilir diyenlere karşı Sinop'u dar edenlerin örgütüdür. Sinop Halkevi eşitlik, özgürlük ve laiklik mücadelesi veren #Hayır'lı insanların #Hayır evidir." dedi. Sonrasında Halkevleri Başkan Yardımcısı Nuri Günay'ın gerçekleştirdiği konuşmada; Sinop’un gericiliğe karşı yaptığı mücadeleleri hatırlatarak Halkevleri’nin mücadele tarihine ve gerici, faşist saldırılar karşısında halkın hakları mücadelesinin önemine vurgu yaptı. Günay, "Böylesi bir süreçte Sinop'ta Halkevleri' nin açılması demokrasi mücadelesinde önemli bir eşiktir" dedi.

Sonrasında Mv. Barış Karadeniz bir konuşma yaptı. Karadeniz, laiklik, özgürlük ve demokrasi mücadelesi veren Halkevleri'nin Sinop şubesinin açılıyor olması kendileri için büyük bir onur olduğundan bahsetti.​ Öğrenci Kolektifleri adına konuşan Cafer Uzun "Biz üniversiteliler olarak AKP'nin faşist, gerici ve rant odaklı politikalarını kabul etmiyoruz. Gençler olarak geleceğimiz için Hayır diyoruz" dedi. Sonrasında söz alan Tülin Dizdaroğlu "Bu açılan halkevi babamdan bana bir miras gibidir ve  yaşatmak ve büyütmek hepimizin görevidir" dedi. 

 IMG_3267.JPG