Sarayın Kapısına Dayanan Halkevciler: "Türkiye’yi böyle yönetemezsiniz"

Çar, 29/11/2017 - 00:09
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Erdoğan ailesinin yurtdışına para transferinin belgeleriyle açığa çıkmasının ardından Halkevleri üyeleri, Erdoğan ailesinin ikamet ettiği Saray’ın kapısına giderek Tayyip Erdoğan’ı istifaya çağıran bir eylem yaptı. “Tayyip istifa!” yazılı bir pankart açan Halkevciler açıklama yapmaya başladıkları anda kolluk güçlerinin saldırısına uğradı.

Erdoğan ailesinin yurt dışına para transferinin belgeleriyle açığa çıkmasının ardından Halkevleri üyeleri, Erdoğan ailesinin ikamet ettiği Saray’ın kapısına giderek Tayyip Erdoğan’ı istifaya çağıran bir eylem yaptı.

Erdoğan ailesinin yurt dışındaki off-shore hesaplara aktardığı paraların belge ve dekontlarının çıktılarıyla Beştepe’de Saray’ın A kapısı önünde buluşan Halkevciler, ortaya belge çıktığı takdirde istifa edeceğini söyleyen Erdoğan’a hitaben, “Hırsızlıkla, yolsuzlukla bu ülkeyi yönetemezsiniz. Tayyip derhal istifa etmelidir!” dedi.

“Türkiye’yi böyle yönetemezsiniz! Tayyip istifa!” yazılı bir pankart açan Halkevciler, şöyle konuştu: “Buraya ‘Türkiye’yi böyle yönetemezsiniz’ demeye geldik, bu ülkede Halkevciler olduğu sürece bu soygun düzenine halkı razı edemeyeceksiniz. Halkın delik cebindeki paraya göz dikenler, kara paralarla ülkeyi yönetmeye çalışıyorlar.  Tayyip Erdoğan ve ailesi yurt dışına kaçırdıkları paraların hesabını verecekler.”

Kısa süre içinde olay yerine gelen kolluk güçleri Halkevleri üyesi 4 kişiyi ve eylemi takip eden Sendika.Org muhabirini gözaltına aldı.

Gözaltıların serbest bırakılmasına dair Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy açıklaması şu şekilde:

"Vergilerden muaf kalmak için milyon dolarların yurtdışına nasıl kaçırıldığının ayyuka çıktığıbir günde yurttaşlık haklarını yerine getirerek, sorumlulardan hesap sormak için sarayın önünde açıklama yapmak isteyen 5 Halkevi üyesi gözaltına alındı. Hesap vermesi gerekenler bir yandan iktidarın olanaklarını kullanarak milyon dolarları yurtdışına kaçıranlardır. İçtiğimiz suya, kullandığımız elektiriğe ve doğalgaza sayısız vergi kalemi ekleyenler, halkın ekmeğine emeğine göz koyanlardır. Hesap vermesi gerekenler banka hesapları bir bir ortaya dökülürken, transfer dekontları havalarda uçuşurken "ispat et, istifa ederim" diyenlerdir. Memleketi kara para aklayarak, vergilerle zamlarla halkın parasına el koyarak, off shore hesaplarla kendi sermayenize sermaye katarak yönetemezsiniz. Gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın. Yargılanması gereken Halkevciler değil gerçek suçlulardır."