Samsun'da protestolar sonuç verdi: Ulaşım zammında geri adım atıldı!

Cu, 14/02/2020 - 16:59
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Samsun Halkevi, tramvay bilet fiyatlarına yapılan zamlara karşı bugün (22 Ocak) büyükşehir belediyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.  Halkevciler ilk olarak, yurttaşlarla yaptıkları tramvay memnuniyet anketlerini ve anketlerin sonuç raporunu Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne sunmak için başkan, başkan yardımcıları veya konuyla ilgili bir yetkiliyle görüşmek istedi. Ancak herhangi bir yetkilinin belediyede olmadığının belirtilmesi üzerine anket ve rapor görevlilere teslim edildi. Uzun zamandır verilen mücadele sonusç verdi, abonman ücretleri değiştirildi. Samsun Halkevi, yaptığı açıklamada "Bu kısmi kazanım yetmez, nitelikli kamusal ulaşım istiyoruz!" dedi.

“Halkın ulaşım hakkı hiçe sayıldı”Ardından belediye önünde basın açıklaması düzenlendi. “Nitelikli ulaşım istiyoruz”, “Bu zamlarla yaşanmaz”, “Tıkışmak değil, ulaşmak istiyoruz”, “Rant için değil, halk için ulaşım” dövizlerinin taşındığı eylemde, Türkiye genelinde ve Samsun özelinde yapılan zamlarla vatandaşın sırtına binen yükün arttığı belirtildi. Nitelikli ulaşım hakkı için yürüttülen mücadele sonucu, abonman ücretleri değiştirildi. Samsun Halkevi'nden yapılan "Bu kısmi kazanım yetmez, nitelikli kamusal ulaşım istiyoruz!" dedi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“Samsun Büyükşehir Belediyesi yıllardır AKP zihniyetiyle yönetilmekte; yağma ve talanın en sert etkilerini Samsun halkına yaşatmaktadır. Zarar eden kurumların, şirketlerin yükü Samsun halkının sırtına yüklenmektedir. Birkaç ay önce SASKİ zarar ediyor diyerek suya, akla mantığa sığmayan zamlar yapanlar yakın zamanda aynı ticari kaygılarla ulaşıma da zam yaptılar. Samsun’un en temel ulaşım aracı haline getirilen tramvay ulaşım sistemini şirket mantığıyla yönetenler halkın ulaşım hakkını hiçe saydılar.”
“Nitelikli, ucuz, kamusal ulaşım istiyoruz”Türkiye’de ulaşım ücretlerinin en pahalı olduğu kentlerden birinin Samsun olduğunu belirten Halkevciler, tramvaylarda “memnuniyet anketi” çalışması yürüttüklerini belirterek şunları kaydetti:
“Samsun halkının yüzde 72’si tramvay hizmetinden hiç memnun değil. Buradan Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne ve Başkan Mustafa Demir’e seslenmek istiyoruz. Detaylı incelemeler yapmadan alelacele giriştiğiniz projelerin sonucunda Samsun’a yaşattığınız tahribatın, yağmanın ve talanın bedelini Samsun’a ödetmeye devam edecek misiniz? İşinize geldiğinde yapılan anketlere ne kadar hızlı tepkiler verdiğinizi görüyoruz. Samsun halkının talebi ortadadır: Nitelikli, ucuz, kamusal ulaşım istiyoruz. Ankete katılan binlerce kişinin ve tüm Samsun halkının talebi budur.”