Salih Yıldırım Gençlik ve Kültür Merkezi halaylar, türküler ve şiirler eşliğinde açıldı

Pa, 31/03/2019 - 14:44
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

İki yıl önce pankreas kanseri nedeniyle hayatını kaybeden Mamak'ın "Salih Hoca"sı anısına, mücadele arkadaşları tarafından kurulan Salih Yıldırım Gençlik ve Kültür Merkezi'nin açılışı yapıldı


Halkevleri’nin 1980 darbesi ardından yeniden yükseldiği sırada mücadelenin en önlerinde yer alan, hayatı boyunca tiyatroyla iç içe olan Mamak’ın “Salih Hoca”sı iki sene önce pankreas kanserine yenik düşerek hayatını kaybetmişti. Salih Hoca’nın dostları onun adını yaşatmak ve kültür-sanat mücadelesindeki birikimini gelecek kuşaklara taşımak için Mamak’ta Salih Yıldırım Gençlik ve Kültür Merkezi açtı. Bugün gerçekleşen açılış etkinliğine HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı İbrahim Kara da katıldı.

“Asıl olan, yaşamı boyunca inandığı ve mücadelesini verdiği şeyleri sırtlanıp ileri taşımak”


Açılış konuşmasını yapan Salih Yıldırım Gençlik ve Kültür Merkezi Derneği Başkanı Bektaş Kurşunoğlu yaptı. Kurşunoğlu, kültür merkezinin Salih Hoca’nın anısını yaşatmanın yanı sıra “Asıl olan, onun yaşamı boyunca inandığı ve mücadelesini verdiği şeyleri sırtlanıp ileriye taşımak. Özellikle bölgemizin gençlerini sanatla, sporla, bilimle, özgür düşünceyle buluşturmak, geleceği kuracak olan gençlerimize insanca bir yaşamın değerlerini katacak kültürü taşıyabilmek, onları yozlaştıran kültürden, yaşamlarını elinden alan uyuşturucudan uzak tutmak” dedi.

“Memleketin aydınlık suretini oluşturmak isteyen herkesi birlikte üretmeye çağırıyoruz”

Kurşunoğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Eşitliğe, özgürlüğe, laikliğe dayanan bir ülkenin teminatı olan kadınların bir araya geldiği, dayanışmayı büyüttüğü, birbirinden güç alarak yaşamlarına sahip çıktığı ağları oluşturmak, kadınların bilincini geliştirecek atölyeler düzenleme, kadın emeğini değerlendirecek yöntemler geliştirmek, kültür merkezinin amaçlarından olacak.

Biz bir öncülük edip kültür merkezimizi açıyoruz,  anca burayı bütün ilerici güçlerin üretim alanı olarak kullanıma sunuyoruz. Gelin, bugünün kültürünü birlikte yaratıp, birlikte yayalım. Tiyatro, halk oyunları, semah, modern dans, koro ekiplerimizi kuralım; il il memleketin her yerine üretimlerimizi taşıyalım. Gelin, atölyelerinizi burada birlikte düzenleyelim. Öğretecek ve öğrenecek, daha doğrusu memleketin aydınlık bir suretini oluşturmaya en ufak niyeti olan herkesi burada birlikte üretmeye çağırıyoruz.

Kültür merkezimizin kurulmasında emeği geçen tüm dostlara, kapısından boyasına, işçiliğinden atölyelerin ayarlanmasına kadar gönüllü emeğini sunan arkadaşlarımıza, açılış sürecinde dayanışma göstermiş ve bundan sonra da yan yana hareket edeceğimiz, başta Halkevleri olmak üzere tüm ilerici, demokrat kurum ve kişilere teşekkür ederi. Ve burada bulunan herkese geldiği için ayrıca teşekkür ederiz. Hepimizin yolu açık olsun.”

“Ne mutlu Salih’e ki ismi yeni devrimciler yetiştirmek için bir kültür kurumuna verildi”


Açılış etkinliği Grup Tersname’nin şarkı ve türküleri ile semah ekibinin semah dönmesiyle devam etti. Semah gösterisinin ardından Salih Hoca’nın yoldaşlarından Mustafa Coşar söz aldı. Coşar, Salih Hoca’nın cenaze töreninde “Salih’in ismi Mamak’ta yaşamalıdır” dediğini anımsatarak “Mamak’taki devrimci arkadaşlar, Mamaklı Halkevciler, Mamaklı tüm ilerici devrimci kurumlar bunun için her türlü çabayı göstermişler. Ne mutlu bize ki, ne mutlu Salih’e ki Salih’in ismi bundan sonra yeni devrimciler yetiştirmek için bir kültür kurumuna verildi ve yaşayacak. Hani bir şiir var ya ‘Bir insan ömrünü neye vermeli?’ Salih bunun en güzel, en devrimci yanıtıdır. Seni seviyorum sevgili Salih” dedi.

Coşar’ın ardından Salih Hoca’nın hemşehrisi ve Ankara Bayburtlular Derneği Başkanı Adnan Bayram söz alarak Salih Hoca’nın antiemperyalist mücadeleye omuz verdiğini, ideolojisinden taviz vermeden hayatını bu doğrultuda sürdürdüğünü söyledi. Bayram, Salih Yıldırım Gençlik ve Kültür Merkezi projesini hayata geçiren Mamaklılara teşekkür etti.

Konuşmalar sonrasında açılış etkinliği şarkılar ve şiir dinletisiyle birlikte sona erdi.