Park forumlarıyla direniş devam ediyor

Pt, 24/06/2013 - 19:54
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Gezi direnişi birinci ayını doldurmak üzere iken mücadele son hızla devam ediyor. İstanbul’un birçok ilçesinde ve mahallesinde gerçekleştirilen forumlarla gezi direnişi ve önümüzdeki dönemle ilgili tartışmalar yürütülüyor.

Birçok ilçe ve mahalle parkında gerçekleşen forumlar farklı biçimlerde ve nitelikte. Forum içerikleri bölgesel farklıklar gösterirken somut hedeflerin çıkarılmaya başlandığı ve komitelerin kurulabildiği forumlar önümüzdeki dönem için daha gerçekçi programlar sunuyor.

İstanbul’da gerçekleştirilen forumlar içinde kent merkezinde en etkin olanları kuşkusuz Kadıköy ve Beşiktaş’taki forumlar. Bunların dışında İstanbul’un onlarca mahallesinde forumlar ve halk kürsüleri devam ediyor.

Kadıköy Yoğurtçu Parkı her akşam 9’da toplanıyor

Yaklaşık bir haftadır binlerce kişinin buluşma noktası olan Yoğurtçu Parkı, forum deneyimlerinin en güçlü ve kalabalık örgütlendiği yerlerden biri. Kurulan komite ve yürütme toplantıları gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürerken gelecek döneme dair ilerletici tartışmalar yürütülüyor. Bir aydır alanlarda olan bu tarihi direnişin AKP ve Tayyip Erdoğan tarafından halen her gün yapılan açıklamalarla kirletilmeye çalışıldığı bu ortamda, iktidarı istifaya çağıran, onuru ve vicdanı olan AKP üyelerinin partilerinden istifaya çağrıldığı, bankalardan paraların çekilmesinin, AVM’lerin boykotunun tartışıldığı bir forum içeriği Yoğurtçu Parkı’nda şuan ortaya konulan en somut öneriler olarak duruyor. Bu tartışmalar Yoğurtçu parkında yapılan forumun politik içeriğini oluşturuyor.

Forumlar biçimsel olarak da ilgi alanlarına göre başlıklandırılan 47 farklı atölyeden oluşuyor. İletişim, siyaset, bilim vs. gibi atölyelerin çıktığı forumda pratik işleyişin sağlıklı yürütülmesi için de bir koordinasyon kuruldu.

Abbasağa Parkı Beşiktaşlıların buluşma noktası oldu

Kadıköy ile birlikte İstanbul’da en kalabalık forumun örgütlendiği Abbasağa Parkı’nda politik içeriği itibari ile Yoğurtçu Parkı’na benzer tartışmalar yürütülüyor. 20’ye yakın atölye çalışmasının kurulduğu forumlarda meslek gruplarına göre ayrılan atölye toplantıları Salı’dan itibaren başlıyor. Yürütme açısından komitelerin kurulduğu forumlar yerellere dair de öneriler çıkarıyor. Beşiktaş’taki forum duvar panoları oluşturmak, parkta yaz okulu yapılması gibi çağrılara da ev sahipliği yapıyor.

Mahalle forumlarına katılanlar AKP’ye öfkeli

İstanbul’un onlarca mahallesinde yapılan forumlara katılım kent merkezinde gerçekleştirilenler kadar kitlesel olmuyor ama forumlara halkın öfkesi damga vuruyor. Bazı mahallelerde haftanın belirli günleri forumlar yapılıyor. Bazı mahallelerde yürüyüşlerin ardından halk kürsüleri kuruluyor. Mahalle forumlarında genellikle AKP’nin 11 yılı değerlendiriliyor. Söz sırası gelen insanlar hükümetin ve Tayyip Erdoğan’ın istifa etmesi gerektiğini söylüyor. Bu forumlarda da AKPlileri istifaya çağırmak, Tayyip Erdoğan’ın halkı hiçe sayan, saldırgan tutumuna karşı mücadele etmek en çok konuşulan konular oluyor. Bazı mahallelerde forum yerine muhtarlarla beraber toplantılar, bazılarında ise halkevi şubesinde toplantılar yapılıyor. Hem forumlarda hem de toplantılarda mahalleler için sokak temsilcileri ve siteler için blok temsilcileri oluşturuluyor.

Yoksul mahallelerin yaz okullarına büyük ilgi

Kentin merkezindeki ve mahallesindeki halkı birleştiren en önemli faaliyetlerden biri kuşkusuz Halkevleri’nin bu yıl 7.sini yapacağı yaz okulları. Özellikle Öğrenci Kolektifleri’nin “okumuş insan halkın yanındadır” çağrısının direnişe katılanlar tarafından sahiplenilmesiyle doktorlar, mühendisler, iletişimciler, öğretmenler mahallelerde yapabilecekleri üzerine tartışmalara başladı.