Paris'teki katliama karşı İstanbul'da kadınlar sokakta

Ct, 12/01/2013 - 17:37
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Paris’te bulunan Kürdistan Enformasyon Bürosu’nda 9 Ocak günü öldürülen PKK’nin kurucularından Sakine Cansız, Kürdistan Ulusal Kongresi Paris Temsilcisi Fidan Doğan ve Leyla Söylemez için bugün (12 Ocak) İstanbul’da Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) ‘nin çağrısıyla kadınlar bir eylem gerçekleştirdi. Eylemde barışın öncüsü kadınların katledilmesinin kadın özgürlük mücadelesine geri adım attırmayıp onu daha da büyüteceği vurgulandı

Paris’te bulunan Kürdistan Enformasyon Bürosu’nda 9 Ocak günü öldürülen PKK’nin kurucularından Sakine Cansız, Kürdistan Ulusal Kongresi Paris Temsilcisi Fidan Doğan ve Leyla Söylemez için bugün (12 Ocak Cumartesi) pek çok yerde olduğu gibi İstanbul’da da kadınlar eylem yaptı. Demokratik Özgür Kadın Hareketi’nin (DÖKH) çağrısıyla gerçekleşen eyleme Halkevci Kadınlar, Sosyalist Kadın Meclisleri, İstanbul Feminist Kolektif ve EHP’li Kadınlar da katılarak destek verdi. HDK İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ve BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata da eylemdeydi.

Saat 14.00’da Galatasaray Lisesi önünden “Kadın özgürlük mücadelesini katlederek bitiremezsiniz” pankartıyla başlayan yürüyüşte Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in fotoğrafları taşındı. Kadınlar eylem boyunca sık sık “Katiller bulunsun, hesap sorulsun”, “Barışa uzanan eller kırılsın”, “Sakine yoldaş ölümsüzdür”, “Hepimiz Fidan’ız hepimiz Leyla’yız”, “Katil devlet hesap verecek” sloganları attı.

Fransız Konsolosluğu önünde son bulan yürüyüşün ardından burada bir basın açıklaması okundu. Açıklamada Sakine, Fidan ve Leyla’nın yalnız Kürt özgürlük hareketinin değil, kadın özgürlük mücadelesinin de önemli direnişçilerinden olduğu söylenerek “Sakine, Fidan ve Leyla arkadaşlarımıza yönelik gerçekleşen suikast kadınlara ve kadınların özgürlük mücadelesine yapılmış bir suikasttır” dendi.

“Bu komplo AKP, Avrupa ve Fransa hükümetinin iradesinden bağımsız gelişmemiştir”

“Kürt sorununun çözüm sürecinde devletin ve uluslar arası güçlerin Kürt halkına nasıl bir çözüm dayattığı açıkça bellidir. ‘Müzakerelerin yanında terörle mücadele de sürecek’ diyen katliamcı zihniyet, barışın öncüsü olacak kadınları katlederek Kürt halkına ve kadın özgürlük mücadelesine gözdağı vereceğini düşünerek, kontra faaliyetlerini devam ettirmektedir” denildi. Açıklama “Bu komplo AKP, Avrupa ve Fransa hükümetinin iradesinden bağımsız gelişmemiştir” sözleriyle devam etti.

Açıklama bu suikastın Kürt özgürlük ve kadın mücadelesini daha da büyüteceği vurgulanarak sonlandırıldı.

Katliamın sorumlularını açığa çıkarmazsa Türkiye de ortak olacak

Basın açıklamasının ardından HDK İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel söz aldı. Tuncel, eğer çözüm iddiası taşıyorsa AKP’nin bu olayı açığa çıkarması ve katillerden hesap sorulması gerektiğini söyleyerek “Aksi takdirde Türkiye de bu katliama ortak olacaktır” dedi.