“Okumak özgürleştirir” kampanyamızda sıra kitaplıklar kurmakta, kitap bağışlarınızla siz de katılın

Pt, 18/03/2019 - 18:44
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

“Okumak özgürleştirir” kampanyamızda sıra kitaplıklar kurmakta, kitap bağışlarınızla siz de katılın

“Okumak Özgürleştirir” kampanyamız kitap bağışlarının ihtiyacı olan kurum ve okullara teslim edilmesi ile ilk etabını tamamlayacak, elbette okumak hep özgürleştirecek, Halkevleri hep okumaya, özgürleşmeye çağıracak

Halkevleri, 87. kuruluş yıldönümü kapsamında Ocak ayında, “Okumak Özgürleştirir” başlığıyla insanlığın ortak zenginliği olan edebiyat eserlerini okumayı artırmayı, eserlerin yazarlarını tanıtmayı, edebiyat konuşulmasını, tartışılmasını teşvik etmeyi hedefleyen bir kampanya, bir “okuma ve paylaşma” seferberliği başlattı.

 

 

Yazar ve sanatçılardan kitap önerileri

Bu kampanya kapsamında yazarlar, sanatçılar, aydınlar, akademisyenler kitap önerilerini paylaştılar.  Kampanyaya katılım çağrı yaptılar.

Yazarlarımızdan, aydınlarımızdan aldığımız öneriler yazılı olarak ve video çekimlerle kampanyamızın sosyal medya hesaplarından, kampanya youtube kanalından paylaşıldı.

https://www.youtube.com/channel/UCBL1qfrwF6ioxcnQAznNJhw

https://twitter.com/OOzgurlestirir

https://www.facebook.com/okumakozgurlestiri

Sosyal medya kanallarımızdan yayımlanan görsel tasarımlarla yazarlarımızı ve edebiyat eserlerimizi tanıttık.

Kampanya kapsamında şubelerimizde oluşturulan kitap kumbaraları bulunduğumuz bölgelerde demokratik kurumlara, derneklere, kültür merkezlerine, kafelere yerleştirildi. Böylece hem kampanya hem de asıl olarak kitap paylaşımı çok sayıda insanın gündemi haline geldi.

Açılan stantlarla kampanyaya çağrılar yapıldı, yurttaşlarımızdan en sevdikleri kitap ve yazar önerileri toplandı, edebiyat sohbetleri yapıldı.

 

Şubelerimizde üye ve dostlarımızla kitap paylaşım etkinlikleri gerçekleştirildi.  Yazar sohbetleri, okuma grupları ve okuma kulüpleri başlatıldı.

 

 

Kitaplarla tiyatroya: Adalet Sizsiniz

Halkevleri Genel Merkezi’nin 87. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri kapsamında Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yazarlarımız kitaplarını imzaladılar.

Ayizi Yayınevi’nden Ayizi Kadınları ve Erendiz Atasü’nün katılımıyla Gülten Akın salonunda “Kadınlar neden yazar?” başlıklı söyleşi etkinliklerimizden bir diğeri oldu.

Elif Çongur ve Ahmet Telli’nin konuşmacı olarak katıldığı “Kültür Üreticisi Olmak” başlıklı söyleşi de bu kapsamda gerçekleşti.

Okumak özgürleştirir kampanyası kapsamında Halkevleri kuruluş yıldönümü programında yer alan Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın “Adalet, Sizsiniz” oyununa katılımcılar, getirdikleri kitaplarla giriş yaptılar.

 

Okumak Özgürleştirir kampanyası, kitap bağışları ile sürüyor.

Halkevleri şubelerine getirilen kitaplarla ihtiyacı olan kurum ve okulların kütüphaneleri güçlendirilecek, kitaplıklar oluşturulacak.

Siz de kampanyaya kitaplarınızla katılabilirsiniz…