Okmeydanı'nda tutuklanan Halkevcilere Ankara sahip çıktı

Çar, 04/01/2017 - 20:35
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

GERİCİLİK ÖLDÜRÜR LAİKLİK YAŞATIR

Reina saldırısı sonrası Halkevi üyeleri, Okmeydanı’nda bir kahvehanede halkı IŞİD’e karşı mücadeleye ve laikliği savunmaya çağırdı. Konuşma sonrası 2 Halkevi üyesi konuşma gerekçe gösterilerek tutuklandı. Bugün ise Ankara’da laikliği savunanlar bir araya geldi ve tutuklamaya gerekçe gösterilen metni tekrar okudu, mücadeleye devam çağrısı yaptı.

“Gericilik öldürür, laiklik yaşatır” diyen Halkevcilerin, Okmeydanı’ndaki kahve konuşması önce cihatçı-gerici çeteler tarafından, ardından da İçişleri Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından hedef gösterilmişti. Videoya gelen yoğun tepkinin ardından Bakanlık tweti kaldırmıştı. Bu olayın ardından Halkevleri üyesi ve Cumhuriyet Gazetesi çalışanı Ayşegül Başar ve Hamit Dışkaya gözaltına alınmasının ardından tutuklanmıştı.

LAİKLİĞİ SAVUNMAK SUÇ DEĞİLDİR

Bugün (4 Ocak 2017) 18.00 ‘da “Laikliği Savunmak Suç Değildir” diyen Halkevciler Yüksel Caddesi’nde basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında laikliğin en temel yaşamsal değer olduğu vurgulandı. CHP milletvekilleri Ali Şeker, Ali Haydar Hakverdi, Mehmet Tüm, Onursal Adıgüzel, Eren Erdem, Mahmut Tanal, Necati Yılmaz; HDP milletvekilleri Müslüm doğan ve Mizgin Irgat’ın yanı sıra CHP’nin tüm Ankara İlçe Başkanları ve Mamak Belediye Meclis üyelerinin bulunduğu basın açıklamasına EMEP, ÖDP, EHP, SYKP, TKP, Birleşik Haziran Hareketi, DİSK, KESK, TTB, TMOB Alevi Bektaşi Federasyonu, Kızılırmak Köy Dernekleri katıldı.

“Laikliği Savunmak Her Yurttaşın Görevidir” yazılı pankartın açıldığı basın açıklamasında kitle hep birlikte tutuklanma gerekçesi olarak gösterilen konuşma metnini okudu. HDP Milletvekili Müslüm Doğan eylemde yaptığı konuşmada ülkenin yaşadığı sürece değinerek laikliğin ülkenin bir birikimi olduğunu vurguladı. Farklılıklarımızı bir tarafa bırakmanın ve birleşik bir cephe oluşturulmanın gerekliliğini dile getirdi. Ardından konuşmasını yapan CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz yeni anayasa ve başkanlık sistemi tartışmalarını hatırlatarak “Türkiye’de faşizm kurumsallaştırılıyor” dedi. Gençlerin attığı sloganı tekrarlıyorum diyen Yılmaz “Laikliği Savunmak Suç Değildir”. Aksine laikliği örselemek, onu yok etmek suçtur, dedi. Halkevciler; “Suç işleyenler arkadaşlarımızı tutuklayanlardır. Bu ülkeye güneş doğacaktır, bu güneş laiklik güneşidir. Laiklik ortak mücadelemizdir. “diyerek yarın (05 Ocak 2017) 11.00 Ankara Adliyesi’nde suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.  Mücadeleye devam çağrısı yapılmasının ardından eylem sona erdi.