Eğitim Hakkı Anasayfa

Okmeydanı'nda eğitimde gericilik paneli

Per, 24/01/2013 - 22:36
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Okmeydanı Halkevi ve Okmeydanı Cemevi’nin birlikte düzenlediği “Eğitimde Gericilik” paneli 20 Ocak Pazar günü Serhat Düğün Salonu’nda yapıldı.

Panele, PDR öğretmeni Zeynep Cansu Elifoğlu, CHP Milletvekili Melda Onur, Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Merkez Yöneticisi Vedat Kara, Halkevleri Genel Merkez Yöneticisi İlknur Birol konuşmacı olarak katıldı.

Panel, 4+4+4 Eğitim modelinin sorunlarını ve eğitimdeki gericiliği anlatan video ile başladı. Elifoğlu’nun moderatörlüğünde başlayan panelde ilk sözü İlknur Birol aldı.

Birol konuşmasında, eğitimde gericileştirmenin eğitiminin metalaştırılmasıyla ve piyasalaştırılmasıyla doğrudan bağlantılı olduğunu, eğitimdeki sorunlara karşı veli, öğretmen, öğrencilerin hep birlikte mücadele etmesi gerektiğini vurguladı. Birol, 25-26 Ocak’ta gerçekleştirilecek Büyük Eğitim Hakkı Buluşması’na çağrı yaparak sözlerini bitirdi. 

Birol’dan sonra söz alan Melda Onur, AKP’nin itiraz eden hiç bir milletvekilini dikkatte almadı ve bu yasayı apar topar meclisten geçirdiğini, AKP’ye karşı ancak sokakta verilen mücadelenin kazandığını söyle. Ayrıca Onur, eğitimle ilgili bütün sorunları meclise taşıyacağının sözünü verdi.

Son sözü alan Vedat Kara, sadece eğitimde değil, toplumun her kesiminde derinleştiğini söyledi.

Soru cevap kısmından sonra panel sona erdi.

 


Halkevleri Genel Merkezi
Konur Sokak No:8/9 Kızılay, Ankara
Telefon: 312-4192717 Faks: 312-4193207 Eposta: bilgi@halkevleri.org.tr
Bağışlarınız için; İş Bankası (Ankara) Meşrutiyet Şubesi 785989 nolu hesap