Okmeydanı halkı “Demokrasi ve Laiklik” forumunda buluştu

Sa, 13/09/2016 - 00:34
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Okmeydanı halkı “Demokrasi ve Laiklik” forumunda bir araya geldi. Laikliğin bugün sınıf mücadelesi için vazgeçilmez olduğu belirtilen forumda, gericiliğe ve faşizme karşı mahallelerde bir arada mücadele yürütülmesi gerektiği belirtildi

İstanbul’da Okmeydanı halkı dün (9 Eylül)  “Demokrasi ve Laiklik” forumunda bir araya geldi. Okmeydanı Halkevi’nde gerçekleştirilen foruma konuşmacı olarak Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Nuri Günay ve Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği başkanı Aydın Deniz katıldı.

Forumda ilk sözü alan Nuri Günay, laiklik savunusunun özel olarak bugün sınıf mücadelesi açısından vazgeçilmez olduğunu belirtti. AKP’nin politik çizgisinin ve pratikte cihatçı çetelerle yaptığı iş birliğinin özellikle Alevilerin, Kürtlerin, kadınların yaşamını tehdit etmeye devam ettiğini belirten Günay, demokrasi ve laikliğin kazanılması için mahallelerin sokak sokak ve birlikte savunulması ve AKP iktidarının yıkılması gerektiğini söyledi.

Daha sonra söz alan Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği başkanı Aydın Deniz, Alevilerin tarih boyunca karşı karşıya kaldığı katliamcı ve asimilasyoncu politikaların bugün de AKP eliyle Alevilere, Kürtlere en sert biçimiyle uygulandığını söyledi. Deniz, bugün gericiliğe ve faşizme karşı kazanım elde etmek için, mücadelenin mahallelerde bir araya gelerek yürütülmesi gerektiğini belirtti.

Forumda demokrasi ve laiklik mücadelesinin; insanca bir yaşam ve faşizme, gericiliğe karşı mücadelenin içinde kazanılacağına sık sık değinildi. Ayrıca okullar açıldığı günden itibaren okulların önlerinde olmak gerektiği vurgulandı.

Son olarak Okmeydanı Halkevi, önümüzdeki dönem de forumları devam ettireceklerini ve mahalledeki devrimci güçlerle de süreç üzerine görüşmeler yapacaklarını duyurdu.