Okmeydanı Halkevi 5. Yazokulu Başladı

Pa, 15/07/2012 - 16:49
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Üniversite öğrencilerinin dört yıl önce "Okumuş insan halkın yanındadır" diyerek başlattığı yazokulu Okmeydanı Halkevi'nde 5. yılına girdi. Dört yıl boyunca Öğrenci Kolektifleri'nden üniversitelilerin yanı sıra öğretmenler, sinemacılar, tiyatrocular, müzisyenler Okmeydanı Haşlkevi Yazokulu'nda her yıl ortalama 100 -150 arası çocukla parasız atölye çalışmaları yürüttüler.
Bu yıl 5.sini düzenlediğimiz Halkevi Yazokulu bugün düzenlenen etkinlikle başladı. Velilerimizin, öğrencilerin, Öğrenci Kolektifi'nden üniversitelilerin ve gönüllü öğretmenlerimizin katıldığı etkinlikte ilk olarak 4. yazokulu süresince Omeydanı'nda çocukların yaptığı çalışmaları anlatan video izlendi. Yazokuluna ilk defa katılacak çocuklar ve velileri pür dikkat videoyu izlerken geçmiş yıllarda çalışmalara katılan çocuklar ise yeni arkadaşlarına videolardaki görüntülerini anlatıyorlardı.
Gösterimin ardından Okmeydanı Halkevi Eğitim Hakkı Meclisi'nden Asiye Çil Halkevleri'nin 80 yıldır yürüttüğü çalışmalar hakkında velileri bilgilendirdi. Ardından Çil bugün dindar nesil, çocuk gelin, çocuk işçi yetiştirmek üzere karşımıza çıkan 4 + 4 + 4 eğitim modeline karşı yazokullarında çocukların sorgulayan, eğlenerek öğrenen ve üreten atölyelere katılacaklarını söyledi. 4 + 4 + 4'e karşı yapılan imza kampanyasından da bahseden Çil bütün velileri çocuklarının geleceğine birlikte sahip çıkmaya, imza kampanyasına katılmaya çağırdı. Veliler bu çağrıya imza föylerini alarak cevap verdiler.
Ardından gönüllü öğretmenlerden Zeynep Elifoğlu güvencesiz koşulalrda çalıştırılmak zorunda bırakılan öğretmenlerin Halkevi yazokullarında aslında istedikleri türde bir eğitim sürecini kendilerinin de yaşadığını anlattı.
Son olarak ise üniversitelerinde gördükleri eğitimi, öğrendikleri bilgiyi kariyer için değil halk için kullanmak için yoksul mahallelere gelen üniversiteliler konuştu. Öğrenci Kolektifleri'nden üniversiteliler "Biz okumuş insan halkın yanında olur diyerek buraya geldik. Yaz aylarımızı tatil yaparak veya kariyer peşinde koşarak değil mahallelerde çocuklarla bilgilerimizi paylaşarak, karanlığa karşı çocuklarımıza, geleceğimize sahip çıkarak geçireceğiz." dediler.
Etkinlik boyunca üniversiteliler de çocuklar da yazokulu için heycanlarını dile getirdiler. Birlikte oyun oynamaya ilk günden başladılar. Okmeydanı Halkevi'nde yazokulu boyunca "Eğlenceli Bilim, Koro, Satranç, Resim, Sinema, Fotoğraf, Halkoyunu, Karikatür, Matematik, Tarih, Türkçe, İngilizce, Yaşamın Tarihi, Yaratıcı Drama, Çıtır Çıtır Felsefe, Felsefe Treni" başlıklarında atölye çalışmaları yürütülecek.

Halkevleri Tanıtım Broşürü

Halkevleri 2008-2010 (video)

Duyuru Listesi

Halkevleri mail listesine üye olun duyuru, etkinlik ve halkevleri ile ilgili diğer haberler mail adresinize gelsin.