Mamaklılar, rant uğruna yok sayılmaya karşı yürüdü

Per, 26/03/2015 - 18:28
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Mamak Barınma Hakkı Meclisi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yanlış ve rantçı uygulamaları nedeniyle Mamaklıları mağdur eden kentsel dönüşüm projesi hakkında bir eylem yaptı. Büyükşehir belediyesi önünde bir araya gelen Mamaklılar taleplerini içeren dilekçeleri belediyeye iletti

mamak-barınma-hakkı-meclisi-büyükşehir-belediyesi-eylemi-26-03-2015 (3)

Mamak Barınma Hakkı Meclisi ve Mamaklılar, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Mamak’ta ilan etmiş olduğu ve bölge halkını yanlış uygulamalarla mağdur eden kentsel dönüşüm projesi hakkında bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Büyükşehir Belediyesi binası önünde bir araya gelen Mamaklılar adına basın açıklamasını gerçekleştiren Candaş Türkyılmaz, Mamak’ta uygulanan ve bölge halkını mağdur eden kentsel dönüşüm projesine karşı haklarını aramak için belediyeye geldiklerini, Melih Gökçek’in verdiği sözleri zoraki uyguladığı için süreci uzattığını bu yüzden halkın zarara uğradığını söyledi.

Türkyılmaz Mamak’taki kentsel dönüşüm bölgesi ve projesi hakkında şu bilgileri verdi: “Buradaki insanlar uzun süredir burada yaşıyor ve vergilerini veriyorlar. Yaklaşık 2 sene önce hazine arazisi olarak görünen bu bölge satması için Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Belediyenin bugüne kadar olan sürede burada yaşayan ve tapu tahsis belgesi olan insanlara bedelini alarak arazilerin tapusunu vermesi gerekiyordu. Ancak belediye daha fazla para kazanmak uğruna bunu yapmadı, projeyi değiştirdi ve halkı oyalamaya başladı. Eğer halk tapu tahsis belgesini tapuya çevirmezse evleri için bir hak talep edemeyecek, dolayısıyla evsiz kalacak.”

mamak-barınma-hakkı-meclisi-büyükşehir-belediyesi-eylemi-26-03-2015 (1)

Belediyenin yıllardır bölgede yaşayan ve vergisini ödeyen insanların hakkı olan “maliyetine konutları” vermek yerine büyük borçlarla ev satmaya çalışmasına anlam veremediklerini ifade eden Türkyılmaz bunun tek açıklamasının belediyenin rantçılar için çalışması olduğunu vurguladı.

Yıllardır haklarını aradıklarını, Gökçek’in bu parsel parsel yağmasına karşı da haklarını aramaya devam edeceklerini belirten Türkyılmaz şu ifadeleri kullandı: “Geçtiğimiz aylarda belediye bölgemizde kendisine ait olan ve proje kapsamında vatandaşların vermiş olduğu arsaları satışa çıkardığını, projeye müteahhit girebileceğini beyan etmiştir. Bu beyanla birlikte isteyen vatandaşlar kendi arazilerini kendileri yaptırabilecek midir? Belediye buna acil yanıt vermeli ve insanların tapu tahsil belgelerini yok sayma çabasını sonlandırmalıdır.”

Mamaklılar Türkyılmaz’ın açıklamasının ardından tapu tahsis belgelerinin tapuya çevrilmesi talebiyle hazırladıkları dilekçelerini vermek için belediyeye yöneldi. Ancak polis Mamaklıları engellemeye çalıştı. Yaşanan kısa süreli tartışmanın ardından Mamaklılar dilekçelerini vermek için belediye binasına girdi.

mamak-barınma-hakkı-meclisi-büyükşehir-belediyesi-eylemi-26-03-2015 (2)mamak-barınma-hakkı-meclisi-büyükşehir-belediyesi-eylemi-26-03-2015 (4)

Dilekçelerin tesliminin ardından eylem sonlandırıldı.