Mamak Kömür Deposu’nda binler buluştu: “Kaldıralım Mahir ellerimizi en yukarıya!”

Pt, 30/09/2019 - 19:58
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Ankara Halkevleri'nin Mamak Kömür Deposu'nda düzenlediği Birlik ve Dayanışma Aşuresi kapsamında konserler gerçekleşti. Kömür Deposu'ndaki etkinlikte Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş Ankaralıları laik ve demokratik bir ülke için direnişi ve dayanışmayı büyütmeye çağırdı

Ankaralılar bu sene de Mamak’ta bulunan Kömür Deposu’nda düzenlenen Birlik ve Dayanışma Aşuresi ve halk konserinde bir araya geldi. Gamze Karababa’nın ve Ali Ekber Çelik’in sunuculuğunu yaptığı buluşmaya Grup Serkeşler, Deniz Gibi, Grup Tersname, Gökhan Kılıç ile Mustafa Özaslan ve Grup Çığ şarkılarıyla yer aldı.

Buluşmada, 2 yıl önce yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle hayatını kaybeden, yoksul mahallelerde kültür-sanat alanında yıllar boyunca çalışma yapan Salih Yıldırım’ın anısına kurulan Salih Yıldırım Gençlik ve Kültür Merkezi’nin semah topluluğu da semah döndü. Buluşmaya CHP Ankara İl Örgütü Yönetimi de katıldı.

Birlik ve Dayanışma Aşuresi Tertip Komitesi adına Salih Yıldırım Gençlik ve Kültür Merkezi’nden Murat Aksoy konuşma yaptı. Aksoy, Kerbela’dan bu yana dünyanın farklı coğrafyalarında zulmün devam ettiğini belirterek  şunları söyledi:

‘Adalet yoksa barış da yok’ diye boşuna demiyoruz. Bugün de bu ülkenin çocukları, gençleri, kadınları, LGBTİ’leri eşitlik istiyor. Bugün de bu ülkenin Alevileri, Kürtleri, Ermenileri barış içinde yaşamak istiyor. Aydınlar, akademisyenler, siyasetçiler düşünceye özgürlük istiyor. Bugün de öğrenciler, öğretmenler, veliler bilimsel ve laik eğitim istiyor. İşsizler iş, emekçiler emeklerinin karşılığını istiyor. Bugün de bizler, yani bu ülkenin gerçek sahipleri daha insanca yaşanabilir, demokratik, özgürlükçü ve eşit bir ülke istiyoruz. Bugün ve her gün bu haklı taleplerimizi daha örgütlü, daha gür haykırmak için bir aradayız.

Aksoy, halkın halk düşmanı politikalara karşı direnmeye devam ettiğinin altını çizdi ve “Bizler direniyoruz ve birliğimizi, örgütlülüğümüzü daha fazla güçlendirerek direnmeye devam edeceğiz. Bizim gücümüz haklılığımızdan geliyor. Bu yüzden bundan sonra da hepinizi evde, mahallelerimizde, işte, okulda daha fazla yan yana gelmeye ve omuz omuza mücadele etmeye davet ediyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Aşuresi konserinde sahne alan Deniz Gibi, Sivas’ta katledilen halk ozanı Nesimi Çimen’in “Şifa İstemem” adlı parçasını seslendirdi.

Tertip Komitesi adına yapılan konuşmanın ardından Gökhan Kılıç sahnedeki yerini aldı, türkülerini Birlik ve Dayanışma için söyledi.

Kömür Deposu’nda Birlik ve Dayanışma Grup Tersname’nin şarkıları ile devam etti.

Mustafa Özarslan ve Grup Çığ konserinden önce sahnede konuşma yapan Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş ise şunları kaydetti:

Bu güzelliğin karşısında söylenebilecek iki çift cümle var: Umut ve mücadele Mamak’ta dimdik ayakta. İyi ki varsınız dostlar. Bu memlekette umudun, bu memlekette bir şeyin değişeceğinin tek güvencesi mücadeledir. Halkevleri  tarihi bize bunu göstermeye, öğretmeye devam ediyor. Bizler  87 yıllık tarihimizin içerisinde, evet, eşitliği, özgürlüğü, demokrasiyi, barışı savunmaktan onur duyduk. Belki de bunun yüzünden, bu sebeple pek çok arkadaşımız yargılandı. Bu tarihin içerisinde birlikte mücadele ettiğimiz yani, tarafı sol olan pek çok arkadaşımız yargılandı, bedel ödedi ama mücadeleden asla vazgeçmedi.

Aktaş Halkevleri’nin devrimci mücadelesini anlattığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

Halkevleri yeri geldiğinde bir direniş çadırında çorbadır, yeri geldiğinde bir okulda laiklik bayrağıdır. Yeri geldiğinde gericilerin kafasına inen şemsiyedir. Halkevleri Karadeniz’de Metin Lokumcu’dur. Gezi Direnişi’nde gençliğin tutunduğu turuncu bayraktır Halkevleri. Ve bu bayrağı hep birlikte dalgalandırmaktan onur duyuyoruz. Sevgili dostlar, zor bir dönemden geçiyoruz. Ne yazık ki AKP iktidarı ile birlikte 20 yıla sebep olan, bunun içerisinde her birimizin çocuklarının artık gençleştiği, yaşlandığımız böyle bir dönemin içerisinde inatla karanlıkta yanan tek bir mum gibiyiz. Bu yüzden de çok kıymetliyiz. Karanlığın içinde yanan o tek mum bu ülkenin geleceği. Bu ülkenin yarınlarını birlikte kurmak için buradayız. Yeni bir ülkeyi birlikte kurmak için buradayız.

“Kaldıralım Mahir ellerimizi en yukarıya…”

“Sizden bir ricam var” diyerek alandaki kitleye seslenen Aktaş, sol yumruğunu havaya kaldırarak “Kaldıralım Mahir ellerimizi en yukarıya, Denizlere doğru kaldıralım, İbolara doğru kaldıralım, Pir Sultanlara doğru kaldıralım. Gösterelim taşı kırmakta da ustalaştık, dostu düşmanı ayırt etmekte de. Böyle bilinsin, bu memlekette diktatörlükten başka çaresi kalmayanlara buradan bir kez daha söyleyelim: Yükleniyoruz, sizi biz düşüreceğiz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Kadınlar 28 Eylül itibarıyla her gün saat 20.00’de yapılacak olan “Kadın cinayetlerine karşı acil önlem al” demek için ses çıkarma eylemine Kömür Deposu’ndan ses vererek “Yaşamak istiyoruz” dedi.

Aktaş’ın ardından buluşma, Özaslan’ın türküleri ve halaylar eşliğinde son buldu.

Birlik ve Dayanışma Aşuresi Tertip Komitesi bileşenleri ise şöyle: “Halkevleri, Salih Yıldırım Gençlik ve Kültür Merkezi, Dedesliovası Köy Dernekleri Federasyonu, Divriği Kültür Derneği, Divriği Kültür Vakfı, Kars Demokratik Dernekler Federasyonu, Radyo Özgür, Radyo Harman ile Tuzluçayır, Çağlayan, Kartaltepe, Durali Alıç, General Zekidoğan, Şirintepe, Fahri Korutürk, Cengizhan, Ege, Mehtap, Balkiraz, Saimekadın ve Dostlar mahalle muhtarlıkları.”