Kuşaklar buluşmasında bir araya geldik: Tarihimizden aldığımız güçle geleceğe yürüyoruz

Per, 07/03/2019 - 16:18
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Halkevleri olarak "Geleceğe yürüyoruz" sloganıyla çağrı yaptığımız 87. yılımız kapsamında İzmir, Mersin, Adana ve Kocaeli'nde kuşaklar buluşması gerçekleşti. 

İzmir

İzmir'de kuşaklar düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi. Buluşmaya Eş Genel Başkanımız Nuri Günay ve İstanbul Milletvekili Oya Ersoy katıldı. 

Günay yaptığı konuşmada, 87 yıllık tarihimizdeki mücadele birikimimizin iktdar gücüyle engellenemeyeceğini, ilerleyerek yola devam edeceğimizi belirtti. 

Mersin

Mersin'de düzenlenen kuşaklar buluşması, Halkevleri mücadele tarihinden bir kesit içeren sinevizyon gösterimi ile başladı. Açılış konuşmasını Mersin Halkevi yönetiminden Şamil Işık Cevahir yaptı. Cevahir konuşmasında özetle şunları ifade etti:

 "Halkevleri’nin 87. kuruluş yıl dönümünde Halkevleri’ne emek vermiş dostlarla bir arada olmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu yıl dönümümüzü ülkemizin en baskıcı en karanlık döneminde kutluyoruz. Bu karanlıktan çıkmak için mücadele biçimimizi gözden geçirmemiz gerekiyor. Bunu yapabilmek geleceğe umutla yürümek için Halkevleri’ne geçmişte emek vermiş dostların da fikirlerini mücadeleye katması çok değerlidir. Gelin bugün burada yeniden bir araya gelişimizi sürekli kılalım."

Konuşmaların ardından buluşma kokteyl ile devam etti. Buluşmada geçmişten bugüne yapılan çalışmaların fotoğrafları sergilendi.

Kocaeli

Halkevleri’nin 87. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Kocaeli’de düzenlenen Kuşaklar Buluşması geniş katılımla gerçekleşti.

İzmit Halkevi’nde düzenlenen buluşmaya katılan öğretmen Suphi Yıldırım, Halkevleri’ni 1980 öncesinde de verdiği mücadeleden hatırladığını belirterek şunları söyledi:

"Ama tam olarak kendimi Halkevci hissettiğim dönem 1999 depremi dönemi oldu. Depremde yoksul, evsiz halkın yardıma koşan gençleri gördüm. Kendi kıyafetleri yırtık olmasına rağmen gelen yardımları kendilerine değil yoksullara dağıtıyorlardı. O zaman dedim ki bu insanlarla sonsuza kadar yürünür. O günden beri de Halkevciyim ve hep öyle kalacağım.""