Körfez Halkevi'nden mühürleme kararına açıklama: "Körfez Halkevi Kapatılamaz"

Pt, 19/03/2018 - 17:29
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Geçtiğimiz aylarda Kocaeli Valiliği, yaz aylarında çocuklar için düzenlediği atölye çalışmalarını gerekçe göstererek Körfez Halkevi için mühürleme kararı çıkarmıştı.

Halkevleri Hukuk Dairesi’nden avukatlarımızın, üyelerimizin, dostlarımızın ve Kocaeli halkının  desteği ile kapatma kararına karşı “Yürütmeyi durdurma kararı” çıkartılarak Körfez Halkevi'nin kapatılması engellenmişti.

Geldiğimiz süreçte, mahkeme bu kez de yürütmeyi durdurma kararının iptal edildiğini ve zabıta ekiplerinin 20 Mart Salı günü saat 16.00’da yeniden Körfez Halkevi’ni mühürlemeye geleceklerini bildirdi.

Bir kez daha söylüyoruz: “Bu karar hükümsüzdür! Ensar’ı aklayanlar, yurtları cemaatlere peşkeş çekenler, eğitimi ‘dindar ve kindar nesil yetiştireceğiz’ diyerek gericileştirmeye çalışanlar Halkevleri’ni, bu ülkenin aydınlığını mühürleyemezler! Halkevleri bu ülkede bilimsel ve laik eğitim için mücadele edendir, çocukların gülüşüdür; çocukların gülüşünü çalamazsınız! Halkevleri yerine merdiven altı tarikat yuvalarını, yasadışı cemaat yurtlarını, çocuk istismarının üzerini örten vakıfları kapatın. Halkevleri 86 yaşında bir eğitim, kültür ve sanat örgütüdür. Halkevleri memlekettir. Memleketi susturamazsınız; Halkevleri’ni kapatamazsınız!”

KÖRFEZ HALKEVİ