KESK İstanbul Şubeler Platformu:"Karakol değil barış istiyoruz"

Ct, 29/06/2013 - 16:35
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Diyarbakır’ın Lice ilçesinin Kayacık köyünde karakol yapımını protesto edenlerden 9 kişinin yaralanması ve 1 kişinin de ölümüyle sonuçlanan jandarma saldırısı bugün (29 Haziran) KESK tarafından protesto edildi

Dün Diyarbakır’ın Lice ilçesinin Kayacık köyüne yapılmak istenen karakol Lice halkı tarafından “Savaş değil barış istiyoruz” denilerek protesto edilmek istendi. Ancak yürüyüşe askerler ateş açarak saldırdı. Saldırı sonucu Medeni Yıldırım (18) hayatını kaybederken, 2’si ağır 9 kişi de yaralandı. Bir kişinin ölümü ve yaralanmalarla sonuçlanan saldırı bugün Taksim’de KESK İstanbul Şubeler Platformu’nun çağrısıyla protesto edildi.

KESK üyeleri saat 14.00’da Taksim Galatasaray’da “Karakol değil barış istiyoruz/Diren Lice”, “Diren Lice Diren Gezi Berxwedan Jiyane” pankartları arkasında biraraya geldi.

Taksim Meydanı’na yapılacak yürüyüş öncesi KESK üyeleri Galatasaray’da BDP’li kadınların tecavüzlerle ve Lice ile ilgili yaptığı basın açıklamasına destek verdi. Açıklamaya Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy da katıldı.

Basın açıklamasının ardından Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy ve HDK İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’in de katılımıyla Taksim Meydanı’na yüründü. Yürüyüş boyunca sık sık “Her yer Lice her yer direniş”, “Yaşasın halkların kardeşliği, “Dün Roboski bugün Lice” sloganları atıldı.

Taksim Meydanı’na gelindiğinde KESK Dönem Yürütmesi Sözcüsü Mehmet Aydoğan basın açıklamasını okudu. Aydoğan, AKP’nin son dönemde çatışmasızlık ortamının barışa giden yolunu kana buladığını söyledi. Daha önce de 14 yaşındayken devlet tarafından katledilen Ceylan Önkol’u hatırlatan Aydoğan, Kürt sorununu askeri yollarla çözme inadından vazgeçmeyen devletin ilk aldığı can olmadığını dile getirdi. Birçok katliamda olduğu gibi, Medeni Yıldırım’ın yaşamını yitirdiği Lice olayına da AKP tarafından kaza süsü verilmek istendiğini belirtti.

Aydoğan, Lice’de yaşanan katliam günü Taksim Gezi sürecinde sokaklara, meydanlara, parklara dökülen halkın dün akşam “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Her yer Lice her yer Taksim” sloganları ile yürüyüşe geçtiğini hatırlattı.

Aydoğan, konuşmasında KESK’in tüm canların hesabının sonuna kadar takipçisi olacağını ifade ederek şunları dile dile getirdi: “Çatışmasızlık ortamının devam etmesi ve kalıcı hale gelmesi için gerekli demokratik adımların bir an önce atılması gerekmektedir. Gerçek barışın toplumsal barış zeminlerinin güçlendirilmesinden, halkların kardeşliğinden geçtiği unutulmamalıdır.”