Keçiörenliler Kadın Emeği Şenliği’nde buluştu

Pt, 06/05/2019 - 18:57
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Keçiörenliler, Keçiören Halkevi'nin düzenlediği Kadın Emeği Şenliği'nde bir araya geldi


Marketlerde bulunan poşetlerin fiyatlandırılmasının ardından Keçiören Halkevi’nde bir araya gelen kadınlar birlikte file örmeye başlamıştı. Aylar boyunca her perşembe bir araya gelmeye devam kadınlar birbirlerine patik örme, cüzdan ve takı yapma, ahşap boyama gibi bildikleri el işlerini öğretmişlerdi.

Keçiörenliler, Keçiören Halkevi’nde düzenlenen Kadın Emeği Şenliği’nde bir araya geldi. Saat 11.00’da başlayan şenlikte takas pazarı kuruldu, kermes düzenlendi, insanlar “Söylemezsem olmaz” dediklerini “söylemezsem çatlarım” köşesine yazdı, Kepodze Müzik Grubu’nun şarkılarını beraber dinledi.

Şenlikte konuşma yapan Halkevi üyesi Esin Güngören şunları söyledi:

“Doğduğumuz günden beri bazı roller biçildi bizlere; fakat biz kabul etmedik. Ev işi sırtımıza yüklendi, bakım emeği yine bizlere bırakıldı. Erkeklerle aynı işi yaptık ama aynı ücreti almadık.

Sokaklar, geceler hep erkeklerle kuşatıldı. Yetmedi boşanma hakkımızdan nafaka hakkımıza kadar haklarımıza saldırdılar. Fakat biz kadınlar buna sessiz kalmadık, “itaat etmedik, rahatısızlık verdik.” Bir kişi daha eksilmemek için kadın dayanışmasını büyüttük. İktidarıyla, Diyanetiyle, evdeki adamlarla hayatımızı kuşatan kadın düşmanlığına direndik. Kazandığımız hakları, çocukların yaşamını, birbirimizi savunduk.

Şimdi biriktirdiğimiz bu isyanlardan güç alalım. Buradan ayrılırken, bizim aylardır Halkevi’nde hissettiğimiz gücü hissedelim. Kadınların birlikte güçlü olduğunu bilelim. Yalnız kaldığımız an yıllar birlikte ördüğümüz kız kardeşlik bağımızı hatırlayalım.

Kadınlar vardır, diyerek ilerleyelim istiyoruz. Bugünkü Kadın Emeği Şenliği’mizin amacı budur. Dayanışmamızı büyütmek, mücadelemizi büyütmektir.

Biz mahallemizde, Halkevi’nde kadınlar olarak bir araya gelmeye devam edeceğiz. Komşularımıza söyleyelim; “Çorbanın tuzunu içen katsın” biz Halkevi’nde buluşmaya devam edelim.”

Şenlik şarkılar ile son buldu.