Karşıyaka Halkevi ilk genel kurulunu gerçekleştirdi: “Faşizme ve gericiliğe karşı bu memleket bizim!”

Sa, 22/11/2016 - 21:50
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Karşıyaka Halkevi ilk genel kurulunu gerçekleştirdi

İzmir’in yeni şubelerinden Karşıyaka Halkevi 1. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Karşı Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen genel kurula birçok siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcisi katıldı. Genel kurula faşizme karşı mücadeleyi büyütme kararlığı damga vurdu.

Genel kurul Ömür Özdemir’in baskılara rağmen özgürce kalem tutmaya devam eden gazetecileri, derneklerinin kapatılmasına rağmen “Halkın savunması engellenemez” diyen avukatları, “Yasanızı da, erkek egemen sisteminizi de yıkacağız” diyen militan kadınları, üniversitelerini AKP faşizmine terk etmeyen üniversitelileri, barışı savundukları için açığa alınan öğretmenleri, “İnadına barış dedikleri” için tutuklanan milletvekillerini, belediye başkanlarını selamlaması ile başladı.  

Ardından genel kurul için divan oluşturuldu. Divanın seçilmesiyle beraber kürsüye Halkevleri GYK üyesi Aliye Turan Güvenç çıktı. Güvenç konuşmasına Halkevleri’nin bugünlere ilmek ilmek örülen mücadele ile geldiğini vurgulayarak başladı. Güvenç, “Ülkenin bulunduğu ağır şartlarda; derneklerin kapatıldığı, kadına yönelik şiddetin had safhaya ulaştığı yani en ufak bir demokratik talebin dahi bastırıldığı bugünlerde açılışını yapmakta olduğumuz Karşıyaka Halkevi’nin 1. Olağan Genel Kurulu’nu selamlıyorum” dedi. Halkevleri’nin sergilediği militan mücadelenin çok önemli olduğunu vurgulayan Güvenç, bundan sonra tüm toplumsal muhalefet ile birlikte mücadeleyi büyüteceklerini ve kazanacaklarını söyledi.

Güvenç’in ardından Halkevci Kadınlar adına Semra Akçaoğlu kürsüye çıktı. Konuşmasında meclisten geçmesi önerilen cinsel istismar yasasına değinen Akçaoğlu, 25 Kasım’a da vurgu yaparak bugün gericiliğin ve AKP’nin karşısında kadınlar olarak dikildiklerini ve diktatörlüğü durduracaklarını söyledi.

Akçaoğlu’nun ardından sözü Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi’nden Uğur Göçmüş aldı. Göçmüş, eğitimde adım adım gerçekleşen gerici saldırılara, yıkımlara karşı Halkevleri olarak mücadele ettiklerini vurgularken okul okul, veli veli örgütlenerek gerici eğitim sistemine son vereceklerini söyledi.

Konuk konuşmacılar adına ise ilk sözü 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği adına Adem Kızılçağ aldı. Kızılçağ 10 Ekim’den bu yana Halkevleri’nin katliamdan hesap sormak için yaptıkları eylemlerinden bahsederken katillerden hep beraber hesap soracaklarını söyledi.

Ardından söz alan HDP Parti Meclisi üyesi Coşkun Üsterci ülkenin içinde bulunduğı süreçte Halkevleri’nin dinamik ve mücadeleci yapısının çok önemli olduğunu belirterek mücadeleyi hep beraber sürdürme çağrısı yaptı.

Üsterci’nin ardından mikrofonu CHP Karşıyaka ilçe gençlik başkanı Ozan Uyan aldı. AKP’nin kendisine muhalif olan herkese saldırdığını söyleyen Uyan, birlik olarak bu karanlıktan kurtulabileceklerini belirtti.

HDP Karşıyaka ilçe yönetiminden Ömer Seyfettin Atılgan ise “Yenilmeyeceğiz, yeneceğiz” diyerek Karşıyaka’da bir Halkevi şubesinin açılmasından ve beraber mücadelenin öneminden bahsetti.

ÖDP Karşıyaka temsilcisi Oktay Terzi konuşmasına İzmir Halkevleri’nin kurucularından Halime Aydın’ı anarak başladı. Terzi, “Farklılıklarımıza rağmen yan yana yürüdüğümüz Halkevleri ile bundan sonra da sokakta her zaman yan yana olacağız” dedi.

Yeşil Sol Parti adına konuşan Gürkan Develi, siyasi ve ekonomik bir krizin içinden geçtiğimiz ülkemizde demokrasi mücadelesinin önemini vurguladı.

Karşıyaka Halkevi kurucu üyelerinden Erdem Engin şubenin açılmasından bu yana geçen altı ay içerisinde yapılan faaliyetlerin raporunu sundu. Raporun ardından mücadelede Karşıyaka’dan yeni bir cephe açtıklarını belirterek AKP ve saray iktidarının bütün saldırılarına rağmen işçisiyle, aydınıyla, öğretmeniyle, kadınlarıyla, Kürd’üyle Türk’üyle, Alevi’si ile Sünni’si ile “Bu memleket bizim” diyenler olarak mücadeleyi büyütecekleri sözünü verdi.

Sonrasında okunan önergelerin oylamaya sunulmasıyla beraber seçim süreci başladı. Oylamanın ardından Karşıyaka Halkevi yeni yönetimi belli oldu. Genel kurul, Mahalleden Arkadaşlar’ın sahne alması ve çekilen halaylarla son buldu.