Karadeniz direniyor: HES’lere karşı nöbet, direniş ve yumurta!

Pt, 07/06/2010 - 15:46
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

 Fındıklı halkı HES'çilere karşı nöbette     

2007 yılından bu yana Rize-Fındıklı'nın Arılı ve Çağlayan vadilerinde yapılmak istenen 20 hidroelektrik santral (HES) projesine karşı, Fındıklı Derelerini Koruma Platformu'nu kurarak direnen Fındıklı halkı, çevre, su ve yaşam hakkını vadilerinde nöbet tutarak savunmaya devam ediyor.

26 Mayıs'ta Arılı Vadisi'nde yapılmak istenen ÇATAK HES projesine dair fizibilite ve harita çalışmaları yapmak üzere, bölgeye gelip kaçak çalışma yapan AKFEN Enerji ve Zeki Enerji çalışanları Yaylacılar Köyü halkı tarafından yakalandı. Sabaha karşı bölgede gizlice çalışma yürüten şirket temsilcilerini yakalayan yöre halkı, çalışanları jandarmaya teslim etti.

Fındıklı Derelerini Koruma Platformu'nun yaptığı açıklamaya göre AKFEN Enerji daha önce Muğla Yuvarlakçay’da HES projesi faaliyetleri yürütmeye çalışmış, ancak bölge halkının mücadelesi sonucu geri adım atmış, kendini çevreci ilan etmişti. Platformun açıklamasında HES faaliyeti yürütmeye çalışan şirketleri, "Enerji bahane, sizin asıl amacınız dolarlarınıza dolar katabilmek, suyumuzu ele geçirmek. Fındıklı'da size yer yok. Yüzyıllardır canı gibi koruduğu; suyunu, doğasını yaşam alanlarını savunan ve torunlarına emanet edecek olan Fındıklı halkı, bu şirketlerin çalışmasına izin vermeyecektir" diyerek uyardı.

Tonya halkı, HES'çi şirketi yumurtalarla kovaladı!       

Trabzon’un Tonya ilçesinde yapılması planlanan HES’lere halk tepki gösterdi

Derelerin satılmasına ve HES’lerin yol açtığı çevre katliamına karşı oluşan tepkileri önlemek için HES şirketi HEDA Elektrik Ltd. Şti. tarafından, Belediye Başkanı, muhtarlar ve AKP ilçe Başkanı’na özel olarak düzenlenen “bilgilendirme toplantısı” derelerine sahip çıkan çevreciler tarafından basıldı.

Şirket yetkilisinin konuşması sırasında söz alan Derelerin Kardeşliği Platformu üyesi Bekir Uzunoğlu, derelerin satılmasına izin vermeyeceklerini, vatandaşlardan gizlenerek yapılan bu toplantının yasal olmadığını ifade ederek 12 Haziran’da yapılacak mitinge çağrı yaptı. Uzunoğlu’nun ardından söz alan bir Halkevi üyesi, enerji bahanesi ile vadileri talana kalkışan HES’çi şirketleri ilçelerine sokmayacaklarını vurgulayarak; Filistin halkı katledilirken İsrail’de ihale kovalayan Çalık Grubu’nun Fol deresi üzerindeki 3 adet HES projesine sahip olduğunu hatırlatıp katillerin sofrasından para kazananlara ilçelerinde yer olmadığını ifade etti.

Konuşmaların ardından alkışlar ve “HES’çi şirket Tonya’yı terk et” sloganları ile salonu boşaltan vatandaşlar; şirket yetkilisi ile AKP’li Tonya Belediye Başkanı, AKP İlçe Başkanı ve bazı muhtarları baş başa bıraktı. Toplantı çıkışı ise HES yetkililerini taşıyan araç yumurtalar eşliğinde Tonya’dan “uğurlandı.”

Borçka hazırlanıyor: Gelecekleri varsa, görecekleri var…

Borçka Halkevi'nde 4 Haziran Cuma günü “Hidroelektrik Santraller ve Halkın Su Hakkı” başlıklı bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Borçka Halkevi üyeleri, çeşitli sendika ve parti temsilcilerinin katıldığı toplantıda bölgede yapımı devam eden HES projeleri hakkında bilgilendirme yapıldı. HES projelerinin yarattığı ve yaratabileceği sorunlar üzerine yapılan tartışmaların ardından Borçka'da yapımı devam eden ve yapılması düşünülen projelere karşı neler yapılabileceği tartışıldı. Tartışmalar sonucunda HES projelerinin yapılacağı köylerde bilgilendirme toplantılarının yapılması ve HES'lere karşı ortak tepki örgütlenmesi kararlaştırıldı. Toplantıların ilkinin önümüzdeki hafta içinde yapılacağı bildirildi.