Karabiga'da köylüler ÇED toplantısını engelledi, Çevre Müdürü hukuksuz evrak düzenledi

Cu, 03/05/2013 - 19:45
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Çanakkale Karabiga'da Alarko şirketinin yapmak istediği termik santral ve kül depolama alanının taşınması için çed toplantısı yapılmak istendi. Köylüler toplantıyı yaptırmadı. Çanakkale Çevre İl Müdürü Namık Güven hukuksuz evrak düzenleyince köylüler tepki gösterdi.

Alarko şirketinin Karabiga'da termik santrali yapmak ve kül depolama alanını taşımak üzere, bugün saat 11.00'da Karabiga nikah salonunda ÇED toplantısı gerçekleştirmek istedi. Karabiga Halkı sabah saat 9.00'da nikah salonu önünde toplanarak toplantıyı yaptırmayacaklarını söylediler. Saat 11.00'a kadar kapıda sloganlara bir an olsun ara vermeyen köylüler, "termik santral istemiyoruz, toplantıyı yaptırmayacağız" dediler. Karabiga köylülerine destek olmak üzere Çanakkale Halkevi, Öğrenci Kolektifleri ve Çanakkale Çevre Platformu'ndan yaklaşık 60 kişi de Karabiga'daydı.

Saat 11.00 civarında jandarma eşliğinde gelen şirket yetkililerini, toplanan yüzlerce köylü toplantı salonuna sokmadı. "Sizden bilgi alacak değiliz, termiğin zararlarını biliyoruz ve toprağımızı doğamızı size yedirmeyeceğiz. Defolun gidin köyümüzden" diyerek toplantı için gelen yetkilileri uzaklaştırdılar.

Karabiga halkı, Çanakkale Çevre İl Müdürü ve yetkililerden, toplantı yapılmamıştır, halk istemiyor şeklinde tutanak tutmalarını istediler.

Çevre İl Müdürü Namık Güven'in skandalı tepkiye neden oldu

Toplantının yapılmadığı ve halkın termik santral istemediği şeklinde tutanak tutulması için köylüler toplantı salonu önüne masa ve sandalye koydular. Namık Güven ve şirket yetkililerin tutanak hazırlamaları için koyulan masa Jandarma tarafından çembere alındı. Karabiga Çevre Platformu sözcüsü hazırlanan tutanağı okumak istemesiyle ortam gerildi. Namık Güven'in 'toplantı yapılmıştır' şeklinde hazırladığı tutanağın görülmesiyle beraber avukatların müdahale etmesi için olay yerine gelmesi istendiği sırada, Namık Güven toplan yapılmıştır şeklinde hazırlanan tutanağı imzalayıp çantasına attı.

Hukuksuzluğa müdahale etmek isteyen köylülere jandarma saldırdı

Yapılan hukuksuzluğu öğrenen halk, duruma müdahale etmek istedi. Namık Güven'in hazırladığı hukuksuz tutanağı almak isteyen köylülere jandarma saldırıp, şirket yetkililerini olay yerinden kaçırmak istediler. Jandarmanın bir köylüyü darp etmesiyle başlayan olaylar on dakika boyunca devam etti. Halk, çetelere ve çeteleri koruyan jandarmaya büyük tepki gösterdi.

Satılmış başkan istemiyoruz!

Şirket yetkililerinin olay yerinden kaçırılmasından sonra halk, şirket yetkilileri ile anlaştığını söyledikleri belediye başkanını istifaya çağırarak belediyeye yürüdüler. Belediye önüne gelen köylüler başkanı istifaya Çağırarak dışarı çıkmasını istediler. Belediye binasının kapısana barikat kuran jandarma ekipleri, köylülerin binaya girmesine izin vermedi.

Namık Güven’e suç duyurusu

Belediye önünde toplanan kitleye açıklama yapan Karabia Çevre Platformu sözcüsü, yapılan hukuksuzluğa karşı dava açmak üzere Çanakkale Barosu ile beraber savcılığa gideceklerini söylediler. Ayrıca huhuksuz evrak düzenleyip olay yerinden kaçan Çanakkale Çevre İl Müdürü Namık Güven hakkında da suç duyurusunda bulunacaklarını söyleydi. Ardından Karabiga Çevre Platformu sözcüsü ve Çanakkale Halkevi Başkanı Mehmet Öztürk avukatlarla beraber suç duyurusunda bulunmak üzere savcılığa gittiler.