Kadınların mücadelesi yasayı geri çektirdi

Çar, 23/11/2016 - 16:59
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

AKP’nin çıkarmaya çalıştığı “tecavüze af yasası” dün (22 Kasım Salı) hem kadın hareketinin hem de mücadelenin gündemindeydi.

Türkiye’nin dört bir yanında günlerdir mücadele eden kadınların direnişi ile çocuk istismarı/tecavüz yasası önce geri çekildi sonra tamamen iptal edildi.

22 Kasım Salı günü Meclis’e adeta akın eden binlerce kadın Meclis önünden genel kurul salonuna “tecavüz meşrulaştırılamaz” mücadelesini tarihe bir not düştü. Başbakan Binali Yıldırım, her ne kadar yasanın komisyona geri çekileceğini açıklasa da, mücadele AKP grup toplantısının iptal edilmesine dahi neden oldu. Kadınlar önergenin geri çekilmesi yetmez iptal etsin dediler ve direnişle kazandılar. Kadınların bir kısmı genel kurula girerken diğerleri de Meclis önünde eylemini sürdürdü.

Kadınlar 10.30’da Meclis Basın Binası önünde gerçekleşen basın açıklamasından sonra dahi bekleyişi devam ettirdiler. Basın açıklamasında “Koruduğunuz Tüm İstismarcılarla Birlikte Kadınlara Hesap Vereceksiniz” “#TecavüzMeşrulaştırılamaz”“Hayatımız, Geleceğimiz, Bedenimiz Bizim!” dövizleri açıldı. CHP ve HDP grup toplantıları kadınların yoğun katılımıyla gerçekleşti. Muhalefetin grup toplantılarında yapılan konuşmalar sık sık sloganlarla kesildi. Kadınlar sık sık “Geri Çekilmesi Yetmez İptal Edilsin!” diyerek seslerini mecliste yükselttiler.

Bugün (23 Kasım Çarşamba) ise yapılan Adalet Komisyonunda tecavüz yasası tamamen iptal edildi.