Kadınlar “feminist isyanı” dört bir yana taşıdı: İl il 8 Mart eylemleri

Pt, 11/03/2019 - 12:19
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Ankara

Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla Ankaralı kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için Sakarya Caddesi’nde bir araya geldi. “Krize, savaşa, şiddete ve eşitsizliğe karşı dayanışmayla güçleniyor, hayatı örgütlüyoruz!” sloganıyla, kitlesel ve coşkulu geçen buluşmada açıklama metnini Nermin Yurttaş ve İpek Yüksek birlikte okudu. Açıklama metninde, tüm dünyada yaşanan ekonomik kriz ve baskı ortamıyla birlikte, kadınların bedenine ve emeğine yönelen şiddet ve sömürünün tüm biçimleriyle artmaya devam ettiğine dikkat çekilerek, “AKP iktidarı eliyle, bu saldırılar milliyetçi ve muhafazakar politikalarla katlanarak sürdürülüyor” ifadelerine yer verildi. Akşam da aynı yerde toplanan kadınlar Feminist Gece Yürüyüşü yaptı.

Artvin

Kemalpaşa’da kadınlar, bu yıl bir ilk olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü sokakta karşıladı. 8 Mart Cuma günü Ecevit Tesisleri önünden başlayan yürüyüşe her yaştan onlarca kadın katıldı. Coşkulu sloganlar eşliğinde yapılan yürüyüşün ardından meydanda basın açıklaması gerçekleştirildi. Eylem, tulum eşliğinde oynanan horonla sona erdi.

Hopa

Hopa Parkı’nda bir araya gelen Hopalı kadınlar ise “Ekonomik krize, kadın düşmanlığına karşı hayatlarımız ve haklarımız için sokaktayız” pankartıyla birlikte Hopa Meydanı’na yürüdü. Burada kadınlar adına basın açıklamasını okuyan Melike Arduç ‘”8 Mart kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesini büyüttükleri gündür.  AKP iktidarı 17 yıldır devletin en tepesinden aşağısına kadar örgütlediği kadın düşmanlığıyla yaşamımıza ve haklarımıza saldırıyor. Bu gerici iktidarın karşısında kadınlar her gecen gün bir adım daha öne çıkarak mücadeleyi büyütüyor” dedi. Hopalı Kadınlar akşam saatlerinde Hopa İttifakı Kadın Meclisi’nin çağrısıyla yapılan şenlikte bir araya geldi. Hopa Kadın ve Yaşam Korosu’nun sahne aldığı etkinlik Ayşenur Kolivar konseriyle son buldu.

Adana

Adana Kadın Platformu’nun çağrısıyla Kasım Gülek Köprüsü’nde bir araya gelen kadınlar Uğur Mumcu Meydanı’na yürüyerek burada bir miting gerçekleştirdi. Yürüyüş sırasında “Şule Çet için adalet”, “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Kadın cinayetleri politiktir”, ‘”Kadınlar birlikte güçlü” sloganları atıldı. HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları’nın mitingde yaptığı konuşmada kadınların maruz bırakıldığı cinsiyetçilik ve barış vurgusu öne çıktı. Miting kadınların halaylarıyla sona erdi.

Hatay

Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla 8 Mart Cuma günü SES Hatay Şubesi’nde yapılan basın açıklamasını SES Hatay Şube Eş Başkanı Meryem Avcı okudu. 2018 yılında 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü öncesinden beri “Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü” adıyla sokakta, evde, işyerinde, okulda ortak söylemle bir araya geldiklerini belirten Avcı, baskı, sömürü ve şiddet dışında hiçbir şey vaat etmeyen ataerkil kapitalist sisteme karşı kadın mücadelesi tarihinden aldıkları güçle bu 8 Mart’ta yine alanlarda olacaklarını söyledi.

Savaşsız, şiddetsiz,  eşit, adil, özgür bir dünyanın kadınların ortak mücadelesiyle kurulacağının altını çizen Avcı, “Türkiye’de ve dünyada kadınların birlikte güçlü olduğunu göstermek için 8 Mart’ta Uluslararası Kadın Grevine ses veriyoruz” dedi.

“Krize, savaşa ve şiddete karşı mücadele birleştirir, kadınlar dünyayı özgürleştirir” diyen kadınlar dün (9 Mart) saat 15:30’da Köprübaşı’nda 8 Mart kadın şenliğinde buluştu.

 

Şenliğe, erkekler tarafından katledilen kadınların aileleri ve Haziran İsyanı’nda yaşamını yitiren Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan da katıldı.

Samsun

Samsun Kadın Dayanışması’nın çağrısıyla Öğretmenevi önünde bir araya gelen kadınlar, İstiklal Caddesi boyunca sloganlar eşliğinde yürüdü.

Kitlesel katılımla gerçekleşen gece yürüyüşünün ardından bir sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi. Ardından uluslararası kadın grevi çağrı metnini hatırlatan kadınlar “Dünyanın dört bir yanından kadınlarla sesimizi birleştirip, patriyarkanın tekerine çokmak sokacak bir çığlık patlatıyoruz. Bizi ayrıştırmak isteyen erkek egemenliğine karşı birlikte güçlüyüz” dedi.

Basın açıklamasında “İşsiz, işçi, öğrenci, öğretmen, mühendis, ev kadını, plaza çalışanı… Ne iş yaparsak yapalım hayatımızı saran cendereye hayır diyoruz. Nasıl yaşarsak yaşayalım bize dayatılanı birbirimizden aldığımız güçle reddediyoruz! Haklarımızdan, hayatlarımızdan, kazanımlarımızdan vazgeçmiyoruz” denildi.

Açıklamanın ardından kadınların müzik eşliğinde eğlendiği eylem, “Kadınlar birlikte güçlü”, ” Yaşasın kadın dayanışması” sloganlarıyla sona erdi.

Mersin

“Haklarımızın peşindeyiz. Bir daha eksilmeyeceğiz” diyen kadınlar ve LGBTİ+’lar Mersin Kadın Platformu ve Mersin Kadınlar Birlikte Güçlü çağrısıyla saat 18.30’da Pozcu Kushimato sokağında buluştu. Toplanmanın ardından yolu kapatarak Barış Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirildi. Sloganlar ve şarkılar eşliğindeki yürüyüşe katılım ve ilgi yoğundu. Barış Meydanı’na varıldıktan sonra basın açıklaması okundu.

Okunan basın açıklamasında kadın haklarının ve kazanımlarının tehdit altında olduğu belirtilerek, kadınlara yönelik şiddetin ve cinayetlerin uygulanmayan yasalar ve haksız tahrik indirimleriyle devlet eliyle meşrulaştırmak istendiği söylendi.

Açıklamanın ardından Mersin Eğitim Sen kadın erbane grubunun şarkılarıyla alanda halaylar çekildi. Uzun süre meydandan ayrılmayan kadın ve LGBTİ+’lar kendi söyledikleri şarkılarla dans ettikten sonra eylem sonlandırıldı.

Tarsus

Kadınlar Tarsus Kadın Platformu’nun çağrısı ile 8 Mart Cuma günü Mersin Tarsus’taki Yarenlik Alanı Halk Eğitim Merkezi önünden sloganlarla, zılgıtlarla, tef ve erbanelerle coşkulu şekilde Saat Kulesi önüne yürüdü. Orada basın açıklaması gerçekleştirildi. Platform adına basın açıklamasını yapan Çiğdem Serin, Öykü Arin’ in annesi Eylem’ in kadınlara dayanışma mesajını ileterek, kök hücre bağışı çağrısı yaptı. Etkinlik şarkılarla ve halaylarla sürdü.

Trabzon

Trabzon Demokratik Kadın Platformu’nun çağrısı ile bir araya gelen kadınlar krize, şiddete ve kadın düşmanlığına karşı yürüdü. Basın açıklamasında kazanılmış haklarından vazgeçmeyeceklerini vurgulayan kadınlar 6 Mart Çarşamba günü Trabzon’un Ortahisar ilçesinde erkek şiddeti sonucu yaşamını yitiren Rabia K. ve yaralanan İlknur D.’yi unutmadı. Kadınlar, “Erkeği koruyan yasalar, iyi hal indirimleri bugün onlarca kadının ölümüne neden olmaktadır. Sinir krizi denilerek bu cinayetin üstü örtülemez. Kadın cinayetlerini meşrulaştıramazsınız!” dedi.

Eskişehir

Eskişehir’de “Susmaya niyetimiz yok” diyen kadınlar Espark AVM’den Adalar Migros’a kadar coşkulu bir kalabalıkla yürüyüş gerçekleştirdi. Burada basın açıklaması yapan kadınlar, “Bu düzenin yarattığı şiddetin her türlüsüne karşı; savaşa, tacize, tecavüze, yoksulluğa, haklarımızın yok edilmesine, eşitsizliğe ve gericiliğe karşı iş ve yaşam güvencemiz, geleceğimiz için tüm kadınları mücadeleyi ve dayanışmayı büyütmeye, dünyayı özgürleştirmeye çağırıyoruz” dedi.

İzmir

İzmir’de Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısı ile bir araya gelen kadınlar “Bu konuda ciddiyiz, Dünya’yı değiştireceğiz” pankartı ile yürüdü. İzmirli kadınlar akşamda feminist gece yürüşünde buluştu.

İzmir Kadın Platformu’nun çağrısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan kadınlar, mitingin gerçekleştirileceği Gündoğdu Meydanı’na yürüdü. “Krize, şiddete, savaşa karşı eşit, özgür bir yaşam için geliyoruz” pankartı ardından yürünen ve renkli görüntülerin oluştuğu yürüyüşte “Leyla için ses ol”, “Direnerek güçleniyoruz”, “Fetvalar sizin, sokaklar bizim” dövizleri taşındı.

Basın açıklamasının ardından Buse Engin, Öykü Arin’in annesi Eylem Şen’in kadınlara yazdığı mektubu okudu. Eylem Şen’in “Aranızda olamadığım için çok üzgünüm. Bu 8 Mart’ta canım kızım Öykü Arin için mücadele ediyorum ve sizden de bu konuda destek istiyorum” diyerek başladığı mektubunda lösemi teşhisi konulan ve Nisan sonuna kadar uygun donör bulunması gereken Öykü Arin için tüm kadınlardan destek istedi.

Açıklama ve konuşmaların ardından sahne alan Yasemin Göksu’nun şarkıları ile miting sona erdi.

Kocaeli

Kocaeli Kadın Platformu’nun çağrısı ile Belediye İş Hanı’nın önünde toplanan kadınlar slogan, zılgıt ve alkışlarla İnsan Hakları Parkı’na yürüdü. Parkta çekilen halayların ardından gerçekleştirilen basın açıklamasında ekonomik krizin kadınları her yönüyle etkilediği kaydedildi. Kadınlar “8 Mart’ın resmi tatil ilan edilmesi” ve “Eşit işe eşit ücret” taleplerini hep bir ağızdan yükseltti. Dünyanın birçok yerinde gerçekleşen kadın grevlerine ses verildi.

Çorum

Çorum Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Çorum Park önünde basın açıklaması düzenledi. Katılımın yoğun olduğu basın açıklamasında “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları atıldı.

Bursa

Bursa Kadın Platformu’nun çağrısıyla Setbaşı’nda buluşan yüzlerce kadın Orhangazi Parkı’na yürüdü. Platform adına basın açıklamasını okuyan Funda Eylem Sancarbarlaz, “Bugün krize, şiddete, eşitsizliğe karşı alanlardayız. Esnek kuralsız güvencesiz kayıt dışı ve düşük ücretlerle sömürülmeye, ekonomik krizle birlikte daha fazla yoksullaşmaya karşı mücadelemizi büyütüyoruz” dedi.

Bartın

Bartın Kadın Platformu’nun düzenlediği 8 Mart etkinliği programı çerçevesinde 8 Mart akşamı saat Bartın Endüstri Meslek Lisesi önünden başlayan ve Cumhuriyet meydanında sona eren kadın bisiklet turu yapıldı. Tur boyunca kadınlar taleplerini belirten bildirilerini dağıttılar.

9 Mart’ta ise 14.00’de kent içinde yürüyüş yapıldı. Eski Belediye önünde KESK, Halkevleri, Bartın Kadın Dayanışma Derneği ve CHP adına basın açıklaması okundu. Öykü Arin’in annesinin mektubunun okunduğu eylemde kadınlar Öykü Arin için kan bağışına davet edildi. Daha sonra da kadın cinayetlerini konu alan sokak tiyatrosu sergilendi.