İzmir'de yanan ormanların, ölen canlıların sorumlusu iktidardır! Bakan Pakdemirli derhal istifa etmelidir!

Pt, 26/08/2019 - 20:16
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

İzmir'de yanan ormanların, ölen canlıların sorumlusu iktidardır!  Bakan Pakdemirli derhal istifa etmelidir!

 

Yaz boyu devam eden orman yangınlarına, üç ayrı noktadan başlayan ve çıkış sebebi belli olmayan İzmir orman yangını da eklendi. İzmir Karabağlar'da Pazar günü başlayıp Seferihisar ve Menderes'e sıçrayan ve 5.000 hektar ormanlık alanı yok eden yangın üçüncü gün kontrol altına alınabildi. Sebebi hala belli olmayan yangın 5.000 hektarlık alan yetkililerin ihmalkârlıklarından dolayı yanıp kül oldu. 

 

İzmir orman yangını sonucu yanan ağaçların ve canlıların katili, yetersiz ekipmanla, koordinasyon zafiyetiyle ve gecikmeli olarak yangın söndürme faaliyetini başlatan, bakanlığın kendisidir.

Türkiye’de son bir ayda 200’den fazla orman yanıp kül olurken İzmir orman yangını devletin, yangın söndürme çalışmalarındaki tüm yetersizliğini ortaya koydu. Yangına çıktığı anda müdahale etmeyen, adeta İzmir’in yanmasını bekleyen, Tarım ve Orman Bakanlığından gelen açıklama ise itiraf niteliğindedir. Bakan Bekir Pakdemirli yangın söndürme uçaklarının neden kullanılmadığı sorusuna Türk hava Kurumu’nun(THK) uçaklarının az sayıda, bozuk ve kullanılamaz olduğunu açıklamıştır.

 

İzmir yangını ve THK üzerinden yürütülen tartışmalar göstermiştir ki ülkemizde yangın söndürmek için bir hava filosu yoktur. THK elinde bulunan çok sayıda küçük uçağı hurdaya çıkararak satmıştır. THK’nın elinde bulunan çok az sayıda ki uçak kullanılamaz haldedir ve Türk Silahlı Kuvvetleri ise yıllar önce elindeki altı C-130 uçağını yangın söndürme faaliyetlerinden çekmiştir. 

 

Havadan yangın söndürme işi ehliyetsiz özel firmalara havale edilmiştir. Bu firmalar yurt dışından kiraladıkları yangın söndürme helikopterlerini devlete kiralamaktadırlar.

 

Ülkemizin 23 milyon hektar orman varlığı olduğu ve bu ormanların yüzde altmışının yangın riski taşıdığı dikkate alındığında asıl tartışılması gereken neden yangın söndürmek için bir hava filomuzun olmadığıdır. 17 yıldır her yere para saçanlar bu konuda neden hiçbir adım atmamışlardır?

Orman yangınlarına çıkmadan önce müdahale edilmelidir!

Ülkemizin her bir köşesinden peş peşe yangın haberleri gelirken, İzmir yangınına zamanında ve gerekli müdahaleyi gerçekleştirmeyen Bakan Pakdemirli derhal istifa etmelidir.

AKP iktidarı ve bakanlarının, ülkenin tüm kaynaklarını ranta kurban ettiği gibi, özel şirketlere para kazandırmak uğruna ormanlarımızın geleceğini tehlikeye attığı apaçık ortadadır. Devlet özel şirketlere para saçmaktan biran önce vazgeçmeli ve olası her türlü yangın tehlikesine karşı anlık müdahale edebilecek kendine ait yangın filosunu biran önce kurmalıdır.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, yakılan orman arazilerinin imara açılmayacağının sözünü verdi. Biz de Halkevleri olarak başta İzmir Halkevi olmak üzere yanan ormanların yeniden ağaçlandırılması için her türlü desteği vereceğiz ve bu sözün takipçisi olacağız.

Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu