İzmir’de Kadınlar ‘Yasa İptal Edilene Kadar Direniş’ dedi

Sa, 22/11/2016 - 21:19
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

İzmir Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kadın ‘Yasa iptal edilene kadar direnişteyiz’ dedi

İzmir Kadın Platformu’nun çağrısıyla 21 Kasım Pazartesi günü saat: 19.00’da Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya gelen yüzlerce kadın ‘Yasa iptal edilene kadar direnişteyiz’ dedi. Kadınlar ‘Yaşasın kadın dayanışması’, ‘AKP elini bedenimden çek’, ‘AKP elini çocuklardan çek’, ‘Yasanız batsın çocuklar yaşasın’, ‘AKP’den hesabı kadınlar soracak’ sloganları attı.

Yürüyüş kararı alan kadınların önü sivil polisler ve çevik kuvvet tarafından kesildi. Eylemi sürdürmekte kararlı olan kadınlar, basın açıklama metnini polis saldırısı altında okuyarak sloganlarıyla, ıslık ve alkışlarıyla bu saldırı ve engellemeyi protesto etti.

İzmir Kadın Platformu adına basın açıklamasını Badegül Güler okudu. ‘Tecavüzü aklayacak hiçbir yasayı kabul etmiyoruz’ diyen Güler, çocukların istismarcılarıyla, tecavüzcüleriyle evlendirilmesine ilişkin TCK’nın 103. Madde düzenleme ve geçmişe dönük af önerisinin derhal geri çekilmesini talep etti. Bu yasanın hedefinin failleri korumaya yönelik olduğunu belirten Güler, ‘Yeni Türkiye söylemiyle yasa çıkaran AKP, ülkemizde yaşayan kız çocuklarının 12 yaşından itibaren cinsel istismarın ve erken evliliğin yasal zeminini hazırlamaktadır.

Hükümet öne sürdüğü erken yaşta resmi olmayan birliktelik kurdukları için eşi cinsel istismar suçundan hapiste olan kadınların, ailelerin mağduriyetinin ortadan kaldırılmasından bahsedildiğini belirten Güler, ‘Saray zihniyetiyle yönetilen, AKP’li vekillerin eliyle değiştirilen yasalar kadın ve çocuk haklarının yok edilmesinin önünü açacaktır. Devlet mağduriyetleri gidermek istiyorsa ceza kanunun tüm vatandaşlara anlatmalı benimsetmelidir. Failleri cezasız bırakmak yerine etkin bir soruşturma kovuşturma yapmalı ve asıl zarar görenlerin yanında olmalıdır’ diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.   

Basın açıklaması sonrası eylemi sonlandıran kadınların eylem alanından ayrılması sırasında polisin saldırısına maruz kaldı. İl Emniyet Müdürü ve polis amirleri tarafından kimlik tespiti ve gözaltına alınmakla tehdit edilen kadınlara yönelik polis saldırısı kadınların dayanışması ve kararlılığı ile püskürtülürken kadınlar, ‘Polis defol, bu sokaklar bizim’ sloganıyla çevik kuvvetin geri çekilmesini sağladılar.