İstanbul'da yaşam savunucuları Hopa için sokaktaydı

Per, 27/08/2015 - 11:17
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Karadeniz’de doğanın talanına karşı mücadele yürüten demokratik kitle örgütlerinin çağrısıyla 26 Ağustos’ta İstanbul’da buluşan yüzlerce yaşam savunucusu Hopa’da yaşanan selin ardından hükümetin çevre politikalarını protesto etti.

Tünel Meydanı’nda toplananlar ellerinde selde ölenlerin ve derelerini sattırmamak için direnirken AKP’nin polisi tarafından öldürülen Metin Lokumcu’nun anıldığı dövizler ve “Katil AKP” sloganlarıyla Galatasaray Meydanı’na yürüdü.

Galatasaray Meydanı’nda yapılan ortak basın açıklamasında HES’ler ve istinat duvarları ile yağış düzeninin ve derelerin akış düzeninin bozulduğuna, bölgede sıkça yağan yağmurun olağan olduğuna ancak doğanın fütursuzca talan edilmesinin derelerin yataklarından taşmasına sebep olduğuna dikkat çekildi.

Kazım Koyuncu’nun “İçmeyin o çayı, yapmayın o yolu, Karadeniz insanı ile doğasıyla dalga geçmeyin” sözü ve Metin Lokumcu’nun isyanının sıkça hatırlatıldığı açıklamada, Hopa’daki selin yaşam savunucularının haklılığını bir kez daha gösterdiği belirtildi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun istifasının istendiği basın açıklamasında “Arhavi’de, Borçka’da, Hopa’da selin ardından şimdi her yer toprak içinde çöp içinde. Arkadaşlarımız kendi çabalarıyla yaralarını sarıyor. Bölgeye yardım ekiplerini göndermesi saatler süren devletse bildiğimiz gibi. Söz konusu vali ve AKP yetkilileri olunca yüzlerce çevik kuvveti sel bölgesine getirebiliyor” denilerek bakanın ve Artvin Valisi’nin bölgeye ancak bir gün sonra gitmesi eleştirildi.

Hopa’da yaşanan felaketin sorumlusunun Karadeniz Sahil Yolu Projesi’nden bu yana başta AKP olmak üzere doğayı yok sayan iktidarlar ve Cengiz Holding’in başını çektiği iktidarın talan politikalarının talan şirketleri olduğu ilan edildi.

Basın açıklamasının ardından meslek odaları adına konuşma yapan Çevre Mühendisleri Odası üyesi Eylem Tuncaeli selin bir doğa olayı olduğu, asıl afetinse siyasi iktidar olduğu belirtildi.

Eyleme destek veren milletvekilleri adına konuşma yapan CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi, doğayı yok ederek, talan ederek yapılan her projenin geri dönüşünün Hopa’daki gibi olacağını belirterek yağmaya karşı direnenlerin ve Hopa halkının yanında olduklarını belirtti.

Sanatçılar adına konuşma yapan Ferhat Tunç ise Hopa’da yaşananların AKP’nin rantçı politikalarının sonucu olduğunu ifade etti. Bu talandan ancak ortak mücadele ederek kurtulunabileceğini söyleyen Tunç, Hopalılara kitleyle birlikte Çavbella türküsünü söyleyerek selam gönderdi.