İstanbul ve Antakya’dan barış için direniş çağrısı

Cu, 25/12/2015 - 12:19
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

AKP’nin Kürt illerindeki savaş politikalarına karşı İstanbul ve Antakya’da sokağa çıkanlar, kardeşlik, insanca yaşam ve eşitlik için birlikte direnişe ve Kürt halkıyla dayanışmaya çağırdı

İstanbul

İstanbul’da Halkevleri’nin çağrısıyla Beşiktaş ve Bakırköy’de bir araya gelenler AKP’nin Kürt illerindeki savaş politikalarına karşı sokağa çıktı. Kürt illerinde süren sokağa çıkma yasakları, asker ve polisin halka yönelik saldırıları, katliamlara karşı Fırat’ın batısı ve doğusunu birlikte direnmeye çağıran Halkevleri Beşiktaş’ta yaptığı savaşa karşı ses çıkarma eylemi ve Bakırköy’deki basın açıklamasıyla “Memleketi katillere bırakma” dedi.

Beşiktaş Kartal Meydanı’nda buluşan Halkevciler, sloganlarla çarşı içinde gezdi. İstanbul’dan Sur, Cizre, Silopi ve Nusaybin’e selam gönderilen ses çıkarma eyleminde “Cizre’de kurulan barikatlar; Gezi’de Beşiktaş sokaklarında AKP faşizmine karşı kurulanlarla aynıdır!” diyerek Kürt halkının direnişine sahip çıktı.

Bakırköy Meydanı’nda bir araya gelen Halkevleri üyeleri ise bir basın açıklaması yaparak AKP’nin Kürt illerindeki savaş politikalarına karşı herkesi mücadeleye çağırdı.

Antakya

Kürt illerindeki sokağa çıkma yasakları ve katliamlar karşı Antakyalılar sokağa çıktı, ses çıkarma eylemi yaptı. 19.00’da Uğur Mumcu Bulvarı’nda bir araya gelen kitle Armutlu Mahallesi’nde sokak sokak tencere tavalarla ses çıkarma eylemi gerçekleştirdi. Türkçe, Kürtçe ve Arapça sloganlar atan kitle Kürt illerinde yaşanan katliamları protesto etti.Uğur Mumcu Bulvarı’nda başlayan, demokratik kitle örgütleri ve halkın destek verdiği yürüyüş, tekrar aynı yerde sonlandırıldı.