İstanbul’u sonuna kadar savunmak için bir araya gelenler Kent Savunması’nı kurdu

Cu, 27/06/2014 - 17:28
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Kuzey Ormanları Savunması , Kent Hareketleri, Park Forumları ile çok sayıda mahalle derneği, çevre örgütü ve Haziran İsyanı sonrasında İstanbul’un dört bir yanında ortaya çıkan kent dayanışmaları bugün (27 Haziran) Makina Mühendisleri Odası’nda İstanbul Kent Savunması’nın kuruluşunu ilan etmek için bir araya geldi.

Kent Hareketleri, Kuzey Ormanları Savunması, Şehir Plancıları Odası Kent ve Hukuk Komisyonu’nun katıldığı basın açıklamasında çeşitli meslek odaları, dernekler ve dayanışmalar da söz alarak İstanbul Kent Savunması’nın kuruluşuna dair düşüncelerini bildirdiler.

‘Geçmişine ve geleceğine sahip çıkarak bu kenti sonuna kadar savunmalıyız’

İstanbul Tabip Odası adına konuşan Ümit Şen; suyuna, toprağına, geçmişine ve geleceğine sahip çıkarak kentin sonuna kadar savunulması gerektiğini vurgularken, Kadıköy Kent Dayanışması’ndan Eymen Demircan ise otobüs duraklarının yerlerinin bile halka sorulacağı zamana dek mücadeleye devam edileceğinin altını çizdi.

‘Yerel yönetimlere ve stratejik planlamalara dahil olunmalı’

İstanbul Kent Savunması’nın vereceği hukuki mücadele hakkında konuşan Kent ve Hukuk Komisyonu’ndan Avukat Zülfiye Yılmaz; belediyelerin 5 yıllık staratejik planlamalarını ilk 6 ay içinde takip etmenin ve bu sürecin içine dahil olmanın önemini vurgulayıp bu sürecin bitmesine 3 ay kaldığının altını çizdi. Avukat Can Atalay ise hukukun teneke gibi yamulmasını seyretmek yerine bu durumla her şekilde mücadele etmek gerektiğini belirtti.

‘Hiçbir mücadele raslantısal değildir’

Hiçbir mücadelenin raslantısal olmadığını ve asla bıkkınlık kabul etmediğini belirten Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği ‘nden Mustafa Cevdet Arslan; Amasya Dayanışması’na da selam göndererek sözlerine son verdi.

Gezi Direnişi’nin en yeni “çocuğu” İstanbul Kent Savunması İstanbul’u savunmaya çağırıyor

Basın toplantısında okunan bildirgede şu ifadelere yer verildi:

-Sermayenin tarım alanlarımızı ve su havzalarımızı mahveden, suyumuzu kirleten talanına karşı savunmaya çağırıyoruz.

-Karadeniz’den Küçükçekmece’ye İstanbul’un tüm ormanlarını yok edecek, su kaynaklarını kurutacak 3.Köprü, 3.Havalimanı, Yeni İstanbul gibi mega-yağma projelerine karşı savunmaya çağırıyoruz.

-Riskli alan, riskli bina,2-B kararlarıyla kurulu düzenleri yerle bir edilen,sürgün edilen, borçlandırılan, evini, mahallesini, kaybetme kabusu yaşayan tüm mahallelileri sağlıklı, güvenli, güvenceli, doğayla ve insanla barışık bir konutta ve kentte yaşama hakkımızı almak için savunmaya çağırıyoruz.

-Haydarpaşa, Haliç gibi üretimden ve hizmetten uzaklaştırılan alanlarımızı, Emek Sineması ve AKM gibi kentsel belleğimizi oluşturan kültürel yapıları, meydanları ve yaşam alanlarımızı yağmalayan; okullarımızı, hastanelerimizi kent dışına süren; ulaşım, eğitim, sağlık, kültür, sanat haklarımızı gasp eden, özelleştiren kentsel politikalara itiraz eden tüm İstanbulluları, ortak toplumsal çıkarlarımızı temel alan yeni bir kent mücadelesi için ortak-kamusal haklarımızı savunmaya çağırıyoruz.

-Birimize yapılmış bir saldırıyı her birimize yapılmış sayıyoruz. Her birimizi ve hepimizi her gün, her an, her sokakta, her meydanda, her parkta örgütlenip, her birimizi ve hepimizi güçlendiren bir mücadeleyi büyütmek için İstanbul’u savunmaya çağırıyoruz

Katılımcıların katkıları ve basın mensuplarının sorularına verilen cevapların ardından basın toplantısı sona erdi.

Kaynak: İstanbul Kent Savunması