İstanbul Kurtuluş'ta 6-7 Eylül protestosu yapıldı

Ct, 07/09/2013 - 11:37
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Tatavla Dayanışması, 6-7 Eylül 1955 olaylarının yıl dönümünde, gayrimüslimlere yönelik katliamı bir yürüyüşle protesto etti.

Pangaltı Metro Çıkışı’nda bir araya gelen Dayanışma üyeleri, “6-7 Eylül’ü unutmadık unutturmayacağız” pankartı açarak Kurtuluş Son Durak’a yürüdü. Yürüyüş boyunca sık sık “Faşizme karşı omuz omuza”, “Türk , Rum, Ermeni, yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atılırken, yürüyüş güzergahında bulunan binalardan eyleme alkışlarla yoğun destek vardı.

Yürüyüşün ardından Belgin Erdoğan tarafından bir açıklama yapıldı. 1955′teki katliam nedeniyle birçok gayrimüslimin ülkeyi terk etmek zorunda kaldığını belirten Erdoğan, olaylardan sorumlu olan herkesin serbest bırakıldığını hatırlattı. Benzer bir olayın Suriye sınırında tekrar gerçekleştirilmek istendiğine dikkat çeken Erdoğan şunları söyledi:

 Ama artık yağma yok. Başka bir dünyanın var olduğunu bir arada yaşamanın mümkün olduğunu Gezi süreci ile öğrendik. Buradan bir kez daha haykırıyoruz ki, halklar hapishanesine dönüşen bu toprakları özgürleştireceğiz.

Açıklamanın ardından eylem alkışlarla son buldu.